Нови протести срещу застрояването по морето
/ брой: 123
Два протеста се състояха за ден срещу застрояването на Черноморието и новата наредба, ограничаваща свободното къмпингуване. Единият се проведе в столицата пред МРРБ по инициатива на Сдружение "Спаси Карадаре", а вторият бе в Синеморец. По Черноморието ни почти не останаха девствени плажове, а Карадере може да се превърне в Слънчев бряг, коментираха демонстранти пред регионалното министерство. Те искат промяна на наредбата, създадена на базата на закон, върху който имаше президентско вето. Тя ограничава дивото къмпингуване, защото изисква обособени за това регулирани места, които обаче общината не предлага. В МРРБ са изпратени над 1650 граждански становища за запазване на местността, каза пред БНР Люба Батембергска. Според природозащитниците данните в предлагания Общ устройствен план на местността са некоректни по отношение на екооценката за ефекта върху природата от предвиденото застрояване.
"Искаме да има правила за къмпингуване и те да се спазват, да се заплаща такса и да се намери начин за обезщетяване на собствениците на земи. Зад плажа, зад буферната зелена зона започва строителство с намалени показатели и до триетажни сгради. Навътре, където в момента са земеделски и горски земи, се предвижда по-стабилно застрояване, с хотелски комплекси", обясни Батембергска.
Протестното шествие със същите искания в Синеморец премина през центъра и разпъна палатки до строителни обекти. Демонстрантите са възмутени, че палатките са по-голям проблем за управляващите, отколкото бетонирането на Черноморието. Хората недоумяват как е възможно държавата да позволява строителството на бетонни "монументи" в "Натура 2000".