Новата власт отслабила хватката върху медиите
България се изкачи с 21 позиции в класацията на "Репортери без граници" за свобода на журналистиката
/ брой: 84
След идването на новото правителство в България в края на 2021 г., хватката върху медиите е отслабена, се казва в годишния доклад на "Репортери без граница" за свободата на словото. Причината е отсъствието на ГЕРБ и Бойко Борисов от властта и намаляването на модела за корумпиране, превземане и контролиране на журналистите у нас заради политически и икономически интереси, констатират от организацията.
България вече е на 91 място от 180 обхванати в изследването държави. Това е значително подобрение в сравнение с миналата година, когато страната ни беше на 112 място, а преди това няколко години заемаше 111 позиция. Най-ниското място на България в класацията беше през 2016 г., когато се бе сринала до 113-то. Най-високата позиция досега тя е заемала през 2002 г., преди присъединяването си към ЕС, когато беше 34-та в класацията. За последен път България е била под 100 място през 2013 година.
От "Репортери без граници" обаче уточняват, че този скок нагоре се дължи и на използваната нова методология, а не на някакво сензационно подобряване. За да отразяват сложността на свободата на печата, в нея се използват пет нови показателя за съставяне на оценката - политически контекст, правна рамка, икономически контекст и социално-културен контекст и сигурност. Страната ни получава най-малко брой точки за състоянието на икономиката и най-много за сигурност.
България изпъква благодарение на смяната на правителството и надеждата, че тя е донесла подобряване на положението на журналистите, макар олигарси все още да притежават или контролират медии, се казва в доклада.
По думите на на ръководителя на Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация "Конрад Аденауер" Хендрик Зитих, цитиран от "Дневник", значителното подобряване на позицията на България в класацията на "Репортери без граници" е добър знак. Препоръката му е новото правителство да приеме това като стимул да инвестира повече в свободата на медиите. "Демокрацията се нуждае от независима и качествена журналистика. Общественото мнение за това трябва да се развива и укрепва от отговорни политици", допълни Зитих.
Освен политическия фактор, очевидно за подобрените позиции на България важна е и сигурността на журналистите. Случаи на физическо и полицейско насилие над представители на медии през миналата година не е имало, констатират от "Репортери без граници". Припомняме, че от организацията се срещнаха през март с премиера Кирил Петков и началника на кабинета му Лена Бориславова в Париж. Темата на разговорите бяха бъдещи законодателни дебати по теми, свързани с медиите. Тогава от "Репортери без граници" обявиха още, че с Петков "са били обсъдени конкретни мерки за предприемане на важни предизвикателства пред свободата на печата в България и гарантиране на правото на информация в ЕС".