Новата Стара Европа
/ брой: 120
Инициативата на Ангела Меркел, подкрепена и от Еманюел Макрон, за среща ЕС-Русия не може да не бъде приветствана от всеки, който милее за мир, сигурност и спокойно бъдеще на Европа. От всеки, който държи на здравомислието, а не на зловредността, користния интерес и болните амбиции за собствената си значимост и едва ли не незаменимост.
Може да се спори дали инициативата е навременна или позакъсняла, но важните изводи са три. Първо, навремето военен министър на САЩ бе набедил Германия и Франция като Старата Европа заради отказа им да подкрепят иракската авантюра на Вашингтон. А страните от Източна Европа, подкрепили тази авантюра, той похвали като Новата Европа. Та сега на Старата Европа ѝ дотегна от Украйна, тя проумя, че ЕС не може да бъде заложник на умопомрачителното русофобство на Киев, който отказва да изпълнява Минските споразумения и хазартно иска да вкара Запада и Европа в опасна конфронтация с Русия.
Второ, проумя Старата Европа, че Москва няма да се откаже от Крим, а също, че санкциите не работят, във всеки случаи те не доведоха до промяна на руската политика към Украйна. И че мъдрият ход е да се промени ЕС, да обнови подхода си към най-голямата си съседка.
И, трето, Украйна се обяви срещу инициативата. Вече има сигнали, че срещу нея ще скочат и Полша, Чехия, Словакия, вероятно и Хърватия. Все отбор юнаци от Нова Европа, които още не са дорасли, че мисленето им е "одъртяло". В този смисъл тази Европа не е ли безнадеждно "нова"?
За съжаление, сенки падат и върху тази несъмнено положителна инициатива на Меркел. Че тя е полезна за ЕС, няма съмнение, но остава нагарчащият привкус, че тласъкът за промяната идва и отвън, а не само от трезвостта и вътрешните прозрения на най-влиятелната част от евроелита. Това отвън си има конкретно име: САЩ. Да, за разлика от иракската война, сега Вашингтон кара Европа да постъпи правилно. Но защо ЕС стигна до положението да бъде принуждаван отвън да постъпва така? Самата Меркел бе казала след срещата Байдън-Путин, че след като Вашингтон преговаря с Москва, значи и ние трябва да сторим същото. За съжаление, поддържащата роля на ЕС блесва дори и в такова праведно иначе дело.