Нова хакерска атака срещу САЩ
Инцидентът срещу хранителната индустрия няма да повлияе на срещата Байдън-Путин
/ брой: 104
Хакерска атака срещу най-големия производител на месо в света JBS Foods преустанови дейността му в САЩ, включително в петте най-големи завода за преработка на месо в страната, съобщи агенция "Блумбърг". Атаката е била извършена в неделя, а фабриките, които трябваше да работят, преработват до 22 500 глави добитък на ден. Производството на говеждо месо в САЩ е намаляло с почти 20%, добави и РИА Новости. Австралийският клон на производителя отмени в цялата страна планираното получаване на говеждо и агнешко месо и работници бяха изпратени у дома. Според агенцията канадският клон на компанията също е затворен втори ден. По-късно бе съобщено, че работата на комбинатите в САЩ ще бъдат възстановена до сряда вечерта.
Според Белия дом JBS е уведомил администрацията, че искането за откуп идва от престъпна организация, вероятно базирана в Русия.
Миналия месец беше атакувана най-голямата тръбопроводна копания в САЩ, което доведе до проблеми с доставките на горива в югоизточната част на САЩ. Компанията бе принудена да плати на хакерите от групата "ДаркСайд" откуп от 5 млн долара. По-късно стана известно, че още 47 компании са били нейна жертва и са й платили откуп от най-малко 90 млн. долара.
Москва и Вашингтон контактува заради хакерската атака срещу JBS, уведоми зам-министърът Сергей Рябков пред журналисти. По думите му проведен е разговор между Държавния департамент и руското посолство. "Може да се каже, че администрацията на САЩ се намира в пряк контакт с правителството на Русия, както заяви вчера Карин Жан-Пиер", (зам-говорителката на Белия дом), добави Рябков.
Хакерската атака не е повлияла на плановете за срещата на върха Русия-САЩ, заявиха от Белия дом. "Изслушването директно на президента Путин е най-ефективният начин да се разберат руските планове и намерения", заяви Карин Жан-Пиер на брифинг във вторник вечерта. Тя подчерта, че е важно президентът Джо Байдън да проведе разговори с руския си колега Владимир Путин, за да обсъди различията между страните и областите, в които може да се постигне напредък. Тя отхвърли обвиненията на определени среди в САЩ, че срещата била награда за Путин: "Нищо не може да замени "личните контакти на лидерите", цитира я "Гласът на Америка". "Ние не разглеждаме срещата с президента на Русия като награда. Смятаме тома за важна част от защитата на Америка", добави тя. Междувременно Рябков заяви, че контактите преди срещата "вървят постоянно, всеки ден, по различни аспекти". По думите му руската страна разглежда "много идеи" в контекста на срещата, но да се говори за конкретика и съвместно заявление още е рано.
На свой ред руският президентски говорител Дмитрий Песков заяви, че киберпрестъпността и предизвикателствата в киберпространството ще бъдат включени в дневния ред на срещата в Женева между Путин и Байдън на 16 юни
Междувременно ръководителят на държавната руска корпорация "Ростех" Сергей Чемезов заяви, че Русия трябва да бъде готова за по-тежки санкции на Запада, което биха означавали война. "Настоящите санкции определено не са меки. Вече е направено всичко възможно, за да затруднят живота. А съвсем тежките санкции всъщност са война. И ние, разбира се, трябва да сме готови за това. Но мисля, че американците и европейците не са готови за тази война. Най-вече европейците", уточни Чемезов в интервю за РБК. Той поясни, че Русия и САЩ имат малък търговски обем и следователно няма зависимост, с изключение на някои изолирани моменти. Русия и Европа обаче имат силен взаимен интерес. Но заради санкциите Европа е лишена от възможността да продава своите продукти в Русия, добави Чемезов. "Разбира се, европейците не са ентусиазирани от това. От своя страна правим всичко, за да защитим партньорствата от деградация", подчерта той.
През декември 2020 г. Министерството на търговията на САЩ публикува списък със 103 руски и китайски компании и фирми, свързани с военните. Те няма да могат да купуват определени американски стоки и технологии. В списъка, който Вашингтон включваше 45 руски предприятия, бяха Рособоронекспорт, Ростек, МиГ корпорейшън, Сухой сивил еъркрафт, Туполев, УАК и други.
Руските финансови резерви са „достатъчно големи“ и разнообразни, за да издържат на развитието на всеки геополитически сценарий. Това заяви шефката на Централната банка Елвира Набиулина в интервю за американската телевизионна компания CNBC, публикувано във вторник вечерта на уебсайта си. Набиулина обяснява това и с факта, че финансовите резерви на Русия са изключително разнообразни, наред с други фактори.
Ръководителката на националната финансова институция отбеляза, че санкциите на САЩ представляват "постоянен риск" за Русия. „Ето защо нашите парични, данъчни и макроикономически политики са доста консервативни“, резюмира тя.
На 27 май Централната банка съобщи, че международните резерви на страната към 21 май 2021 г. са се увеличили с 1,2% (или със 7 млрд. долара) в сравнение с 14 май и възлизат на 600,9 млрд. долара. Целевото ниво на банката за международни резерви е 500 милиарда щатски долара. Международните резерви, които са високоликвидни чуждестранни активи, държани от банката и руското правителство, се състоят от чуждестранни валутни фондове, специални права на тираж, резервна позиция в МВФ и парично злато.