Нова година идва с по-високи цени на водата
В някои региони поскъпването стига до 20%
/ брой: 226
Масово увеличение на цената на водата се очаква в по-голямата част от населените места в страната след Нова година. В 30 района местните ВиК оператори предлагат по-високи тарифи от 1 януари 2025 г., като на места повишението достига 20%.
Това става ясно от доклад на КЕВР и проект на решение за цените на ВиК операторите, които ще бъдат обсъдени на открито заседание на регулатора на 28 ноември.
В София, където КЕВР позволи на "Софийска вода" да вдигне от 1 октомври цената с 20% до 3,530 лв. на кубик, сега концесионерът иска ново увеличение от 1 януари 2025 г. Предложението на "Софийска вода" е поскъпване с 4% до 3,674 лв. на кубик.
ВиК в Сливен планира най-силен скок на цената на водата. Предложението им е сегашните 3,9 лв. на кубик да нараснат до 4,65 лв. с ДДС, т.е. увеличението е с 19,20%.
С 9,26%, или от 3,856 лв. на кубик до 4,213 лв., ВиК в Перник смята да повиши цената на водата. За Шумен и региона се очертава поскъпване с 9% до 5,97 лв. на кубик. Високо се очертава и поскъпването на водата в Троян - с 8,11%, а с над 5% - в Силистренско. В Разград, където населението плаща най-скъпата вода в цяла България, местното ВиК иска поредно увеличение с 2,15%.
Все пак четири дружества предлагат намаление на цените. Добри новини има за жителите на Добрич и района, където местното ВиК предлага поевтиняване с 15,4%. За Хасково ВиК услугите може да поевтинеят с 6,21%. С около 1% по-ниски цени се очакват също в Кърджали и Ловеч.
Както вече стана ясно, и това служебно правителството пусна за обществено обсъждане нов вариант на законопроекта за водоснабдяването и канализацията. Според него собствениците на необитаеми жилища ще плащат такса за студената вода и при нулево потребление. В момента сметките за вода съдържат три компонента: довеждане, отвеждане и пречистване. И трите обаче са свързани с потребление, каквото в пустеещите жилища няма и обикновено собствениците им не плащат нищо.
Според проекта цената вече става двукомпонентна. Единият компонент е наречен “цена за достъп до услугата”, а другият - “цена на кубически метър” за самото потребление. Така, там, където досега не е имало никакво потребление, вече ще трябва да се плаща твърда такса. Количеството вода ще се изчислява и плаща отделно, макар и в същата сметка. В редица населени места в страната има режим на водата. При въвеждане на две цени на водата хората ще трябва да плащат дори, когато има режим и вода от чешмата не тече.