19 Юли 2025събота18:45 ч.

В Сърбия нови предизвикателства

Нов президент и старо правителство?

Периодът на политическите пазарлъци и комбинации в западната ни съседка тепърва предстои

/ брой: 120

visibility 63

Методи Методиев,
кор. на ДУМА в Белград


След победата на лидера на Сръбската прогресивна партия (СПП) Томислав Николич на изборите в неделя ситуацията на политическата сцена в западната ни съседка се обърка сериозно. Конституирането на новия сръбски парламент ще се случи най-късно до 9 юни, а сръбските политически фактори имат срок най-късно до 5 септември т. г. да сформират новото правителство на страната.
Победата на Николич, колкото неочаквана, толкова и жадувана от него и неговите привърженици, широко отвори вратите за всякакви спекулации около бъдещото сръбско правителство. Чак се заговори и за обрат в процесите на сръбската политическа сцена. До затварянето на изборните секции миналата неделя почти сигурно беше формирането на правителство на коалицията Демократическа партия (ДП) - Социалистическа партия на Сърбия (СПС) с подкрепата на либералдемократите и представителите на малцинствата. Между другото в момента най-често споменаваният политически термин от анализаторите тук е "кохабитация" -  т. е. президент и правителство с различни политически окраски.
Реално възможностите са следните: преговорите между демократи и социалисти да продължат и да доведат до сформирането на ново-старо правителство между вече добре познати политически партньори. Тази опция изглежда най-реалната с оглед много доброто сътрудничество между тези две политически сили за времето на мандата на предишното сръбско правителство. Втората е социалистите да се отметнат от своите стари партньори и да започнат преговори с президентската партия СПП, чиито представители в парламента са и най-многобройни - 73, заедно с тези от "Нова Сърбия", Движението "Силата на Сърбия - Боголюб Карич" и Движението на социалистите. Третата, почти невъзможна комбинация е СПП да влезе в коалиция с либералдемократите, Движението "Обединени региони на Сърбия" с лидер Младжан Динкич, Демократическата партия на Сърбия с председател Воислав Кощуница (която вече и официално подкрепи Николич във втория кръг на президентските избори) и представителите на малцинствата, като по този начин бъде игнориран тандемът ДП-СПС.
Съществуват, разбира се, и варианта с голям международен натиск и подкрепа вечните противници ДП и СПП да се прегърнат и сформират монолитна управляваща коалиция със сериозно парламентарно мнозинство от над 130 депутати в 250-местния сръбски парламент. И последната, също така почти нереална възможност, е преговорите за сръбски кабинет да се проточат до 5 септември и Сърбия да бъде изправена пред нови парламентарни избори през есента на тази година.
Всеки значителен политически играч в сръбския парламент вече има своите лостове за въздействие. Президентът Николич във всякакъв случай ще възложи на най-голямата парламентарна група - тази на СПП, да започне преговори за формирането на правителство. От друга страна, демократите вече и официално обявиха началото на преговорите си със социалистите и техния Политически съвет дори определи бившия президент и лидер на ДП Борис Тадич за кандидат за премиер на Сърбия, въпреки неговото изявление в изборната нощ, че такава възможност не съществува. От друга страна, апетити за премиерското кресло има и лидерът на СПС Ивица Дачич, който явно съобщи още на 6 май, че премиерът на Сърбия вече е известен, визирайки себе си.
Във всякакъв случай периодът на политическите пазарлъци и комбинации в Сърбия тепърва предстои. Едно е ясно - победата на Николич сериозно разтърси сръбската политическа сцена и създаде нови реалности в страната, с които, желаят или не, останалите политически фактори ще трябва да се съобразяват през следващите пет години.
Имайки предвид, че европейските институции вече два пъти (единият дори още преди приключването на изборния ден) честитиха победата на Томислав Николич, не би било лошо, ако това направи и нашият президент Росен Плевнелиев, освен ако за това не му пречи старото приятелство между Борис Тадич и премиера ни Бойко Борисов...

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ