27 Декември 2024петък02:55 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

"Нищо не е такова, каквото изглежда"

На 1900 кв.м в центъра на Вашингтон разбулват тайни от живота на героите на тихия фронт

/ брой: 100

visibility 460

Аида Паникян
Вашингтон-София


"Приеми тайна самоличност, мини под прикритие и научи защо един агент се нуждае от друг, какъв е двойнственият живот на разузнавача, какво трябва да е поведението му..." Тези думи посрещат посетителите на Музея на шпионажа във Вашингтон, който е на една пряка от Федералното бюро за разследване (ФБР), а река Потомак го разделя от сградата на Пентагона.
Кратък филм, започващ с "Нищо не е такова, каквото изглежда", разказва за разузнавачите от ново време, след което на над 1900 кв.м площ посетителят има възможност да "разбули" много шпионски тайни от всички епохи и от цял свят.
Музеят вече е на 11 години. Изграждането на експозицията е струвало около 40 млн. долара. Половината са дадени от Малпит Къмпани, създадена през 1956 г. от Милтън Малц - разбивач на кодове от времето на Корейската война, а другата половина - от окръг Колумбия. Преди време музеят е търпял критики за това, че в управата му са бивши разузнавачи и работници в ЦРУ. Сред тях е Роберт Джеймс Улси - директор на ЦРУ през 1993-1995 г., Антонио Джоузеф Мендес, бивш шеф на отдела за дегизировки към ЦРУ. Именно той спасява шестима американски дипломати от Иран през 1980 г. след завземането на посолството на САЩ от военните. Там са били и генерал-майорът от КГБ Олег Калугин, Уилям Уебстър - бивш директор на ФБР (1978-1987) и на ЦРУ (1987-1991) и други.
Тук всеки гост може да избере и да запомни "новото" си име, народност, дата на раждане. Има 5 мин. за това. После трябва и да ги повтори пред компютърен "следовател". В залата "Училище за разузнавачи" трябва да разпознае подозрителна дейност на улицата, провеждана от "обикновен" раздавач или чиновник или минувач, посредством интерактивна игра. Както и да провери собствените си "шпионски" качества.
"Не носи ярки дрехи или вещи, които се забелязват, слей се с тълпата", "Нарисувай устните и веждите си", "Вземи си чадър, дъждобран, шапка, очила", са част от съветите към начинаещите "агенти".
Музеят предлага и лекции и семинари за ученици и студенти, които на базата на оригинални документи и снимки дискутират възможности за изход от различни кризисни ситуации в рамките на 60 мин. В 45-минутни занимания младите хора се учат как да разбиват кодове и да разчитат шифри в контекста на световния шпионаж. В 30-минутна лекция малките ученици имат възможност да разберат каква е ролята на разузнавача за националната сигурност, както и какъв е животът на професионалния агент. За тийнеджърите е предназначена 90-минутна лекция, в рамките на която е отделен половин час за "участие" в международна разузнавателна мисия, а след това и анализирането й. Музеят предлага и професионално обучение от 2 часа до цял ден онлайн или присъствени курсове.
Сред атракциите е и "Шпионин в града". Посетителят бива снабден с Гео-Кобра-джипиес, като преди това получава задача, инструкции, кодове и прочее атрибути, нужни да проведе разузнавателна акция в район от 1 или 1,2 мили около музея в продължение на час или 90 мин. Онези, които предпочитат да са в периферията (а може би не съвсем) на разузнаването, могат да се включат в над двучасова автобусна разходка из града - возилото минава край над 25 възлови шпионски явки в американската столица, сред които ресторантът "Чадуик", където Олдрич Еймс предал на КГБ имената на 20 от най-важните агенти на ЦРУ, апартаменти, в които са предавани сведения и информации, ресторанти, превърнали се от десетилетия в място за среща на шпиони и пр. По време на тура могат да се чуят интервюта с Олег Калугин, Питър Ърнест (бивш агент на ЦРУ), Джона и Антонио Мендес - с по над четвъртвековен опит като шефове на дегизировката в ЦРУ.
Всеки агент е мотивиран по различни причини да заложи живота си в опасната игра, наречена шпионаж: патриотизъм, пари, компрометираща ситуация, собствено его. "Какъв е вашият мотив?" е един от често задаваните въпроси.

Тайната история на историята

На човечеството е известно коя е най-древната професия. За втората се борят много - на лекари, прависти, учители. Ала мнозина са склонни да смятат, че това шпионажът. Той започва със създаването на държавите, а може би и по-рано - с войните или дори с лова на прехраната на първобитния човек, или с историята за Самсон и Далила. Във вашингтонския музей това начало е дадено с Мойсей, пратил агенти да проучат Ханаан. Може да бъде видяна и историята на Троянския кон, подробности за работата на Даниел Дефо, който рaботел кaто шпионин срещу якобитите, или на английския шпионин и известен писател Съмърсет Моъм... Нарочно място е отделено както на разузнаването в древността, така и на времето на "червения терор" в СССР.
Дейността на

жените на тихия фронт

винаги е предизвиквала интерес. Специалната зала в музея показва колко много са били "тайфуните с нежни имена" във всички времена. И сякаш повечето са имали за първа професия музиката и театъра. Очаквано специално място е отделено на синонима на жена шпионин Мата Хари. Разбира се, любопитна е историята на актрисата Полин Кушман, която е била агент на съюзническата армия по време на Гражданската война в Америка, на афроамериканската аболиционистка Хариет Тъбман, организирала множество мисии за освобождаване на роби.
Могат да бъдат видени любопитни подробности от биографията на Жозефина Бекер - агент на френската съпротива, обучена за летец (дори получила званието лейтенант), която кодирала сведенията си като музикални партитури, или на Марлене Дитрих.
Нарочна зала е посветена на литературния и филмов герой - британския разузнавач Джеймс Бонд. Макар да сме в 2013 г., Музеят на шпионажа живее половинвековния юбилей на Иън Флеминг. Освен на агент 007, музеят е предоставил немалка площ и на други филмови герои.
Специално внимание е отделено на периода на Студената война. Любопитен факт е, че през 1969 г. САЩ и СССР се споразумяват да построят нови посолства. Ала строежите продължават над 25 години, тъй като непрекъснато - ту едната, ту другата страна, намират различни прибори за електронно разузнаване...

Българският чадър

с който се смята, че е убит в Лондон през 1977 г. писателят-дисидент Георги Марков, е само част от стотиците експонати, събирани от цял свят. Всъщност това е единственият експонат, с който по някакъв начин е представена България. Част от материалите са дарени от историка Кит Мелтън, който е събрал голяма колекция предмети, свързани с шпионажа, други са от други частни колекции. Някои от експонатите са имитации, но повечето се оригинални - писмо на Джордж Вашингтон от 1777 г., в което предлага на нюйоркски търговец 50 долара месечно, за да събира сведения за английския враг по време на войната за независимост, апаратът за кодиране на секретни съобщения "Енигма"...
От стотиците оригинални джаджи за снимане и подслушване безспорно най-интересни са изобретенията от времето на Студената война. Обувка с подслушвателно устройство от румънската разузнавателна служба Секуритате (част от това "масово" производство през 60-те години е радиопредавател, монтиран в обувката на американския посланик от агент на КГБ) или оригинално палто със снимащи копчета (от 70-те години, и досега се използват - миниатюрните камери са монтирани в копчетата и са свързани с кабел към записващо устройство в джоба на разузнавача). Сред екстравагантните шпионски "играчки" е и "целувката на смъртта" - червило пистолет, който стреля само веднъж, разработка на КГБ. Твърди се, че експонатът в музея е от 1965 г. и бил открит при преминаване на границата в Западен Берлин. Осемминутно филмче показва как модерните технологии се приспособяват към съвременния тероризъм.
Очевидно е, че ако човек иска да вникне в шпионажа, може да прекара цял ден в разнообразни забавления в музея и край него. И поне да опита да асимилира основното послание на създателите му - "Шпионите са били ключови фигури в решителни моменти от човешката история".


"Целувката на смъртта"


Копчетата-камери


Подслушващите обувки от 60-те - 70-те години, пуснати в "масово" производсво в различни разузнавания


Очилата с отрова, разработени от ЦРУ за разкрити агенти, които избират смъртта пред изтезанията


Апаратът за кодиране на секретни съобщения "Енигма"


Българският чадър
Снимките са от електронната страница на Музея на шпионажа във Вашингтон ДС

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 31415

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 29279

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 32709

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 33895

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 31262

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 30516

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 27344

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 27251

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 43346

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 37211

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 31293

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 31415

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ