20 Октомври 2024неделя19:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ни да дадеш, ни да вземеш

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 168

Татяна Зикова

От това дали Русия ще се присъедини към международната антикорупционна конвенция зависи приемането й за член на влиятелната Организация за икономическо сътрудничество и развитие. Това заяви пред "Российская газета" директорът на британската Агенция за разследване на големи финансови престъпления Ричард Алдерман.
Той посети Москва по покана на Международния форум на лидерите в бизнеса (IBLF), за да запознае представителите на нашия бизнес и държавата с новия британски закон за рушветчийството. Документът ще влезе в сила още през тази година. И ще засяга всички компании, в т.ч. и руските, ако те работят или са регистрирани във Великобритания. Благодарение на новия закон британците, според експертите, ще станат една от водещите сили в ОИСР в битката с корупцията.
Противодействието срещу това зло е едно от условията за присъединяването на Русия към организацията. Днес в нея членуват над 30 държави. Русия подаде молба за членство още преди пет години. И през тази година се надява да получи членството в ОИСР, след като представи конкретни мерки за противодействие на корупцията в съответствие с глобалните изисквания. Алдерман разкри подробности за тези задължения в разговор с изданието ни:
- Какви задължения ще поеме Русия, ако подпише международната антикорупционна конвенция?
- Русия ще трябва да приеме пакет от национални закони, според които рушветите и подкупите на държавни и частни длъжностни лица ще бъдат строго наказвани. В това число и когато корупцията се извършва в чужбина. Например, ако някои руски компании при осъществяване на външноикономическа дейност бъдат уличени, че са дали подкуп на чужди чиновници, това трябва да се разглежда като престъпление и да се наказва според руските закони. Засега такава норма в руското законодателство няма. Освен това един от основните критерии, според които в ОИСР се оценява действителната борба с корупцията, е броят на реално съществуващите съдебни дела и техният мащаб.
- С кои от руските официални лица обсъдихте тези проблеми?
- Основната цел на срещите ми в Русия е търсенето на възможности за разширяване на сътрудничеството между оглавяваното от мен британско ведомство и аналогичното руско. В Москва се срещнах с представителите на Главната прокуратура, правоохранителните органи и федералните ведомства, отговорни за разобличаването на корупцията. Интересуват ни техните функции и пълномощия. Освен това с помощта на IBLF получих възможността да се срещна с ръководители на руския бизнес, за да им разкажа по-подробно за новото законодателство и възможностите за намаляване на рисковете, свързани с него.
- И как ще се отрази на руските фирми, които работят във Великобритания, законът ви за рушветчийството?
- Страната ни беше много критикувана, че изоставаше от световните тенденции в битката с корупцията, в частност от американското антикорупционно законодателство, известно със строгостта си. Благодарение на тези закони на известни фирми бяха наложени многомилиардни глоби заради корупционни скандали.
Новият британски закон дава повече възможности да се инициира съдебно преследване не само на форими, но и на отделни мениджъри, които дават и получават подкупи. При това както във Великобритания, така и в чужбина. Освен това той разширява основанията за търсене на наказателна отговорност от всички фирми, работещи във Великобритания. Особено се набляга на такива правонарушения, като подкупване на чуждестранни държавни длъжностни лица с цел да се получи или запази бизнес или някакви делови изгоди.
- Кой според вашия закон влиза в категорията "чуждестранни държавни длъжностни лица"?
- Представители на законодателната, изпълнителната, съдебната власт, заемащи обществено-държавни длъжности в страната или извън територията на Великобритания.
- Какво е наказанието за мениджмънта и фирмите, уличени в рушветчийство?
- Лишаване от свобода до 10 години, глоби в неограничени размери. А може и едното, и другото едновременно. При това фирмите автоматично и безсрочно се отстраняват от участие в търгове за държавни контракти в Европейския съюз.
За разлика от американския антикорупционен закон нашият не прави никакви изключения.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2052

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 2349

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 2294

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2829

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2505

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ