16 Юли 2024вторник12:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нежеланите "гости" на Франция

Ромите от България и Румъния продължават да са подложени на сурово отношение от френските власти

/ брой: 127

visibility 53

в. "Ню Йорк таймс"

Само през последните три седмици френската полиция разтури ромски лагери в Сен-Дени, близо до Париж и при река Вар, западно от Ница. В Лион 200 роми бяха временно настанени във физкултурен салон, след като неизвестен извършител запали предишното им местообитаване в изоставен завод, убивайки две жени и 12-годишно дете, пише в кореспонденция от Париж в. "Ню Йорк таймс". Правителството на президента Франсоа Оланд дойде на власт преди една година с обещания за подобряване на положението на ромите, слагане край на импровизираните катуни и жилищно настаняване и интеграция за засегнатите. Обаче подобно на други обещания, като връщането на икономическия растеж, действителността се оказа непокорен политически партньор, отбелязва вестникът.
На 1 януари 2014 г. ще настъпи промяна в правилата. От тази дата румънците и българите, 7 години след приемането си в ЕС, ще придобият същите права за пътуване и работа в страните членки като другите граждани на Евросъюза. Това обаче няма да ги направи по-желани гости - повечето нелегални ромски имигранти идват от тези две нации. Десните и крайнодесните антиимигрантски и националистически партии из цяла Европа разтръбиха идващата промяна и породиха опасения от голям наплив от бедни работници и от престъпници, които ще се стремят да вземат работата на тукашните граждани и да се възползват от разточителните системи за социални помощи, пише "Ню Йорк таймс".
Въпреки наближаващите промени в правилата, експулсиранията от Франция се увеличават. През 2012 г., която беше изборна, 12 841 граждани на Румъния и България, почти всички от тях роми, бяха депортирани от Франция, което е увеличение от 18,4 процента в сравнение с 10 841 през 2011 г., а през 2010 г. депортирани са били 9529 души по данни на френското вътрешно министерство.
Неотдавна в съвместно писмо до Европейския съвет и Европейската комисия вътрешните министри на Великобритания, Германия, Австрия и Холандия поискаха нови санкции срещу хората, които прекосяват граници на безвизов режим, за да "злоупотребяват" със системите за социални помощи, припомня изданието. Политиците се съсредоточиха и върху дребната престъпност като джебчийството и кражбата на смартфони, които отъждествяват с ромите. Неотдавна Лувъра затвори вратите си за един ден в знак на протест, защото групи млади мъже тормозели персонала и посетителите (входът в музея е безплатен за лица под 18 години). Лувъра сега е поместил предупреждение срещу джебчии в сайта си, отбелязва вестникът.
Правната изолация на Румъния и България се отрази зле на ромите, казва Александър Льо Клев, бивш директор на Ор ла Рю (Вън от улицата) и член на Ромйороп - сдружения, които работят в шест страни за подобряване на здравословното състояние и стандарта на живот на ромите. "Парадоксално, положението им се влоши след влизането на страните им в ЕС. Ромите изгубиха някои права, като осигурена от държавата медицинска помощ, които имаха като чужденци извън ЕС", посочва той. Льо Клев, който говори ромски и е работил с млади роми във Франция, каза, че често им се отказва жилищно настаняване, отчасти защото са мургави и физически разпознаваеми. "Проблемът е, че те са забележими физически, но в институционно отношение са невидими", заявява в заключение Льо Клев.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 108

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 100

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 117

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 133

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ