26 Юни 2024сряда19:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нецензурните изрази

Може ли обществото да мине без цензура?

/ брой: 58

visibility 51

ДА
Виталий Ярошевски, зам. главен редактор на в. "Новая газета":

- Обществото не само може, но и трябва да няма цензура. Имаме закон за медиите, който е нещо като Библия за журналистите. Има конституция, която изключва крайностите - пропагандирането на фашизъм, насилие, междуетнически конфликти. Изключенията не са толкова много, но са много строги. Затова щом останалото е разрешено, но се подлага на зачеркване или се премълчава, това е цензура - това, което оставя обществото глухо, сляпо, незнаещо, а това означава - и неспособно да взима решения...
Как изглежда цензурата в съвременната руска журналистика? Вижте нашите федерални телевизионни канали. Пълна тишина например за митинга на площад "Болотная". Никакви сюжети за митингите в другите градове. Това нима не е цензура? Може ли обществото без такава цензура? Без съмнение - може! И трябва, за което ние, журналистите, не бива да забравяме. Защото ние обслужваме интересите на хората, обществото очаква от нас правдива, обективна информация. Нека да удовлетворим тези потребности.
Изобщо трябва повече да говорим не за цензурата, а за отговорността на човека, който се обръща към огромен брой хора. И преди всичко тя не трябва да ми позволява на мен, журналиста, да пропагандирам например националистически идеи, да подкрепям хора, които са опасни за обществото. Но това не е цензура. Това е моята отговорност на професионалист и пред самия мен, и пред изданието, в което работя, и преди всичко пред обществото, за което аз работя. Никога в моя вестник няма да призовавам например към насилие и бунт.
Иникога няма да подложа на редакторска цензура работата на моите колеги. Но за мен това не е проблем, защото работя в колектив на единомишленици. Въпреки че ако бих срещнал в статия на колега някаква гадост, дори и добре аргументира, но по адрес на хора, които например са инакомислещи или с друг цвят на кожата, бих задраскал това с твърда ръка. Но всичко това не е цензура, това е хигиена.
А има и такъв вид цензура: цензура на премълчаването. Когато например се случва нещо в някой регион, а властите се опитват да скрият информацията от медиите, подлагайки при това понякога хората на риск. Дълг на журналиста обаче е веднага да предупреди за случилото се. Защото след това ще бъдат мобилизирани онези хора, които веднага ще започнат да спасяват другите. Нали така?

НЕ
Евгений Бунимович, упълномощен по правата на детето в Москва:


- Нито едно общество досега не е оставало без цензура. С помощта на цензурата човечеството пази ценностите си, децата си, културата си, представите си за морал.
Всички развити демокрации имат развити и строги цензурни изисквания. Друг въпрос е, че те ясно и конкретно са определени законодателно.
В много държави е забранена пропагандата на фашизма, на някои форми на национализма. В САЩ много строго се преследват атаките срещу хора от друга националност. Въпреки че беше съвсем скоро, когато Мартин Лутер Кинг със съратниците си излизаше на улицата с плаката: "Аз съм човек!".
Няма нужда и хитровато да разсъждаваме дали информацията, която се цензурира, вреди на държавата. Това се определя от законите. Например забранени са тероризмът, пропагандата на наркотици. Политическата цензура обаче е недопустима.
И още нещо. Свободата на словото и липсата на отговорност за казаните думи в нашето общество са в много лоша пропорция. От една страна, при нас все пак има политическа цензура, например много пъти се е говорило за стоп-листите в телевизията. В закона това не е отбелязано, но в телевизионните канали много от персоните не се виждат в продължение на много време. От друга страна, по телевизията може да мине например пропаганда на национализъм.
Има и още нещо, което не може да се запише законодателно. По централните телевизионни канали у нас не съществува морална цензура, каквато има в цял свят. Тук могат да се видят направо шокиращи неща. Например могат да ни покажат предсмъртните часове на агонизираща в страшни болки актриса, канибалство или процедурата на химическа кастрация на педофил. Всичко това в "детско време".
Във връзка с последното се обърнах към Главната прокуратура, но ми отговориха, че те нямат лостове за забрана на такива предавания. Във Франция, Германия, САЩ такива лостове явно има, защото такова нещо по техните телевизии не може да се види. Явно при нас лошо работят и обществените организации, които би трябвало вече поне сто пъти да са осъдили такава телевизия.
А ето една още по-сложна история. По телевизионния канал "Култура" пуснаха филм за Шерлок Холмс. Там показаха как най-важните прозрения идват на великия детектив тогава, когато той се дрогира. За щастие филмът бе показан късно вечерта. Аз имам претенции не художествени, а цензурни. Всеки човек, и артистът в това число, трябва да има вътрешни представи за това, кое може, а кое - не.

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ