19 Юли 2025събота18:53 ч.

Фабио Амато:

Неолибералният подход е път без изход

Или ще продължим към колапс, или ще поемем политка на социално равенство и социално правосъдие, казва представителят на италианската комунистическа партия "Рифондационе"

/ брой: 135

автор:Павлета Давидова

visibility 1286

Фабио Амато е член на Националната дирекция и ръководител на Департамента по международна политика на италианската комунистическа партия "Рифондационе", член е на секретариата на Управителния съвет на Европейската лява партия. Той бе гост на международната конференция "Европейският съюз, кризата и Балканите", която се проведе на 9 юни в София по инициатива на партия "Българската левица" и Европейската лява партия


- Г-н Амато, кои са основните предизвикателства, които Италия трябва да преодолее?
- Италия напълно трябва да промени икономическата си политика. Правителството на Монти е катастрофално. За 6 месеца то разруши какво ли не, а ситуацията сега е по-зле, отколкото беше преди половин година. В момента сме в икономическа рецесия. Идеологията на фанатичния неолиберален подход е път без изход, това не е решение на кризата. За да намерим изход от нея, трябва напълно да променим икономическата политика не само в Италия, но и в Европа.
Преди всичко заедно с всички страни, които страдат от последствията на политиката на рестрикции, трябва да заявим ясно и категорично на Германия да спре и да промени ролята, която е получила Европейската централна банка. Не е за вярване, но никога досега в историята на човечеството не е имало такава ситуация, в която Европейската банка дава пари на частни банки, но не и на държавите. Това е чиста спекулация. Европейските управници и правителства, както и правителството на Монти обслужват интересите на банките, а не на хората. Необходимо е да се променят приоритетите, като се започне със социалните нужди, национализиране на банките и повишение на публичните инвестиции, за да се насърчи създаването на работни места и да има подем на икономиката. Също така да се представят стриктни правила, които да предотвратяват спекулациите на финансовите пазари.
- Какви правила са необходими за това стабилизиране на пазарите?
- Едно от тях може да е забраната на възможността за спекула с така наречените деривати. Това прилича на казино, разбирате ли - финансовите институции си играят със живота на хората.
- Чия е вината за кризата, в която се намира Европа и в частност Италия?
- Според мен основната политическа отговорност е на широката неолиберална коалиция, която управлява в Европа през последната година. Вината е както на консерваторите, така и на социалдемократите, които напълно следват неолибералната визия на десните. Откакто бе сключен Договорът от Маастрихт, конструкцията на Европа се използва, за да се ограничи властта на хората и да се намали ролята на държавата като инструмент, който да гарантира социалните нужди и права, просто се предоставя терен на пазарите да извършват спекула.
През последните 20 години в цяла Европа бедните обедняват още повече, а богатите продължават да трупат богатства. Условията на труд за работещите и за младежите са по-лоши, отколкото са били преди 10 или 20 години. По-голямата вина носят консерваторите, но ние смятаме, че участие в това имат и социалдемократите, които са част от широката коалиция, която управлява в Европа.
- Засилват ли позициите си левите партии?
- Да, левицата става все по-силна навсякъде - не само в Италия, но и в Европа. Това е така, защото Европа няма как да излезе от кризата с хората, които я вкараха в нея. Или ще продължим към колапс чрез предлаганите от десницата решения, или ще се ориентираме към ново формирование, основано на социално равенство и социално правосъдие. Това е причината, поради която в много страни като Испания, особено в държави, които започват да излизат от кризата, алтернативното ново ляво засилва значението си. Така е в Испания, Франция, Гърция, защото вече няма възможност да останеш в центъра.
- Смятате ли, че Италия и ЕС ще излязят скоро от кризата?
- За съжаление не, особено ако десницата продължи да управлява. Дори в Италия имаме широка коалиция - Берлускони вече не е премиер, но неговата партия е управляваща в Италия, защото правителството на Монти се нуждае от парламентарната база, която да одобри законите, които предлага, затова и управлението е заедно с демократическата партия. Ако това продължи, ще е бедствие за Италия и за Европа. Ние ще се борим, за да променим ситуацията и да предложим добра лява алтернатива за следващите избори.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ