26 Юни 2024сряда18:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Неизвестните Нобели

Над 81 процента от руснаците не могат да назоват имена на родни учени

/ брой: 81

visibility 92

Юрий Медведев

Това е резултатът от анкетата, направена от ВЦИОМ (статистическият институт на Русия - бел. прев.). Поразително е колко бързо "оглупява" населението ни. Само през 2007-а незнаещите бяха 67 процента. Най-известният сред руснаците лауреат на Нобеловата награда е Жорес Алфьоров, за него са чували 7 процента от анкетираните, на второ място е физикът Сергей Капица - 3, тройката я затварят "бащата" на космонавтиката ни Сергей Корольов и физикът Андрей Сахаров - по 2 процента. В рейтинга също така влизат Евгений Велихов, Лео Бокерия, Григорий Перелман, нобеловият лауреат Виталий Гинзбург, Игор Курчатов, Дмитрий Лихачев - по 1 процент. А всичко това са учени, признати в целия свят.
Стремително нараства броят на онези, които изобщо не се интересуват от постиженията в науката и техниката (43 процента срещу 28 през 2007 година). ХХI век е обявен като век на биологията, медиите са препълнени със сензации в тази област, но в Русия постиженията в биологията са интересни едва за 13 процента от населението. И съвсем в ариегарда се влачат икономиката (9), физиката, социологията и политологията (по 7), философията и математиката (по 5), химията (4).
Чудно ли е тогава, че руснаците не са запознати с най-елементарни неща. Например  повече от една трета днес са убедени, че Слънцето се върти около Земята, през 2007-а такива бяха по-малко. Над половината смятат, че радиоактивността е "дело на човека", една четвърт - че полът на детето се определя от гените на майката. И този списък на грешни отговори на прости въпроси може да се продължи.
Пред страната ни стои грандиозна задача - модернизацията на икономиката. Но кой при такова ниво на знанията ще се заеме с решаването й?

Загубихме големите

Сергей Капица,
Професор, водещ на телевизионното предаване "Очевидно-невероятно"

- Преди няколко години в изказване пред правителството заявих, че възпитаваме страна от идиоти. Такава страна по-лесно се управлява, но тя няма бъдеще. Председателстващият тогавашното заседание каза, че той е съгласен с мен по принцип, но не е съгласен с формулировките.
Според мен за това, което стана, до голяма степен е виновна телевизията, предлагаща всякакви антинаучни глупости. И какво може да направи с това бедната Комисия за борба с лъженауката?
Може да харесваме или не харесваме СССР, но трябва да признаем, че тогава имаше ясна и разумна система за популяризиране на науката и техниката. Тиражът на списанието "Наука и жизн" беше три милиона, това беше семейно четиво, сега излизат само 40 хиляди бройки. "Техника молодежи" беше с тираж над два милиона, сега - около 5 хиляди. При това тези издания не стигат до провинцията, а по-рано човек можеше да си купи на практика във всяка будка във всяка точка на страната ни. Ние имахме прекрасна мрежа от студии за научно-популярни филми, днес тя на практика не съществува. Едночасовото предаване "Очевидно-невероятно" се пускаше по три канала всяка седмица, днес то е  половин час и се пуска само по един канал.
Смятам, че страната ни е в интелектуална задънена улица и няма нищо учудващо, че най-добрите умове заминават в чужбина. Най-яркият пример са последните нобелови лауреати - Андрей Гейм и Константин Новосьолов. А те са възпитаници на московския Физико-технически, прочут с преподавателите си. Уви, той загуби тези уникални кадри. Там имаше учени със световна известност, а сега - световна неизвестност. Известността замина. Така например навремето тук беше готов да оглави катедра гениалният ни математик, признатият в целия свят авторитет академикът Владимир Арнолд. Катедрата обаче междувременно се разпадна и сътрудниците започнаха категорично да възразяват срещу кандидатурата. Арнолд замина да преподава във Франция. Така страната ни загуби велик учен и велик пропагандатор на науката.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ