Нeизменно достойно българско присъствие
Международният фестивал на театъра за деца се състоя за 19-и път в Сърбия
/ брой: 131
Тази година за деветнайсети път в сръбския град Суботица се проведе станалият вече известен по цял свят Международен фестивал на театъра за деца. Още с пристигането си там погледнах програмата и ми стана криво, че български театър не е включен от селекцията. После прелистих богато илюстрираното албумче със снимки и текстове за участниците и съпътстващите мероприятия и се успокоих, тъй като наши режисьори, художници и други театрали бяха в основата на няколко чуждестранни представления. Ще си направя удоволствието да ги изредя, защото всички те достойно и сериозно представяха школата на родното ни куклено сценично изкуство.
Сръбският театър за деца от град Баня Лука (Босна и Херцеговина) показа вариант на една от най-популярните класически приказки под заглавието "Вълкът и седемте козлета в музея на приказките". Режисьорка на спектакъла беше Бисерка Колевска, а художничка на декора, маските, куклите и костюмите - Мариета Голомехова.
Кукленият театър от Ниш (Сърбия) представи драматизация на приказката на Вилхелм Хауф "Джуджето Дългоноско". Оригиналният спектакъл бе дело на режисьора Тодор Вълов, на художничките Стефка Кювлиева и Наталия Гочева и на композитора Пламен Мирчев-Мирона. Сценографията, куклите и костюмите са изработени от ателиетата на Столичния куклен театър в София.
Театърът за деца и младежи от Скопие (Република Македония) ни припомни приказката на Лайман Френк Баум "Магьосникът от Оз" и филма по нея. В основата на богатото представление бяха режисьорът Боньо Лунгов, художничката Мая Енчева, композиторът Михаил Шишков и други българи. Наши театрали бяха в основата и на спектакъла "Спящата красавица" по Шарл Перо, показан от Младежкия театър в Нови Сад (Сърбия). Режисьор е Веселин Бойдев, а художничка - Свила Величкова.
Към този български актив може да се добави и моето скромно участие в теоретичния форум при фестивала, ръководен от известния полски теоретик академик Хенрик Юрковски. Рефератът ми беше на тема "Кукленият театър като театрален жанр". Вглеждайки се в миналото на фестивала в Суботица, съм длъжен да припомня дългия списък награди, получени през годините от български театрали: "Гран при" за Яна Цанкова, "Малкият принц" за Атанас Илков и още много други.