21 Юли 2025понеделник00:41 ч.

Недосегаемият главен прокурор е основен проблем за Брюксел

В доклада на ЕК отново се говори за ограничената свобода на медиите и липсата на резултати в борбата с корупцията

автор:Дума

visibility 1151


Главният прокурор в България продължава да е недосегаем и има почти неограничено влияние върху Висшия съдебен съвет. Няма резултаи в борбат с корупцията по високите етажи, медите са обект на натиск или финансови зависимости. Това са само част от заключенията в доклада Европейската комисия за върховенството на закона у нас. Днес излиза вторият годишен доклад, базиран на механизъм за наблюдение.
"Опасенията, свързани със състава и функционирането на Висшия съдебен съвет (ВСС), остават", се казва в черновата на доклада, цитирана от Мediapool разполага. Окончателният вариант на документа трябва да бъде публикуван по-късно днес.
В доклада се казва още, че няма окончателни присъди по редица известни случаи на корупция, въпреки че е имало засилена разследваща дейност.
Миналата година Върховният касационен съд е произнесъл окончателни присъди по едва 19 дела за корупция. Сред тях няма ни едно дело за корупция по високите етажи на властта, отбелязват от Брюксел.
Основен остава проблемът с недосетаемостта на главния прокурор и липсата на напредък в съдебната реформа у нас.
Авторите на доклада напомнят гражданските протести от миналото лято, които доведоха до промяната в политическия дневен ред. Отсъствието на резултати при борбата с корупцията се обвързва с недосегаемостта на главния прокурор.
"Липсата на възможност за ефективно наказателно разследване по отношение на главния прокурор и неговите заместници е дългогодишен въпрос, повдигнат не само от Европейската комисия, но и от Европейския съд по правата на човека и Съвета на Европа", се казва в доклада на ЕК.
Комисията стига до диагнозата, че комбинацията от огромни правомощия на главния прокурор и позицията му във ВСС "води до значително влияние в прокуратурата, във ВСС и в цялата съдебна система".
EK настоява за премахване на кадровите бонуси за членовете на ВСС, които бяха въведени от ГЕРБ, ДПС и "Обединени патриоти" в 44-я парламент. Чрез тези бонуси членовете на ВСС получаваха автоматично повишение в съдебната система, без да са показали някакви заслуги към правораздаването.
Висшият съдебен съвет е критикуван за правилата за повишаване в съдебната власт заради съмненията за липса на открита конкуренция. ВСС и централната власт се провалят и с дигитализацията на правосъдието, сочат изводите в доклада.
Европейската комисия иска от България да въведе специални механизми за защита на хората, които сигнализират за корупция. В доклада на Брюксел се напомня, че българските институции не предприемат действия по анонимни сигнали.
В доклада на ЕК американските санкции са сведени до бележка под линия, а имената на санкционираните не са споменати.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ