18 Септември 2024сряда15:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Не плащаш ли за пенсия - чака те решетка

Бизнесът ще го накажат с глоба и затвор за неплащане на вноски в социалните фондове

/ брой: 189

visibility 86

Роман Маркелов

Шест години затвор заплашват бизнесмените, които не плащат вноските си в социалните фондове. И това не ги освобождава от големите глоби, с които наказват сега нарушителите.
Експертите на "Российская газета" се опасяват, че такова увеличаване на наказанието може да доведе до активното преместване на заплатите в сянка. Въпреки че се целеше тъкмо обратният ефект.
Промените в законодателството предвижда законпроектът "За внасяне на промени в отделни законодателни актове на Руската федерация във връзка с усъвършенстването на правовото регулиране на отношенията, свързани със заплащането на вноските в социалните фондове". Текстът му сега преминава независима антикорупционна експертиза.
На практика наказанието за неплащане от страна на предприемачите на вноски в Пенсионния фонд, а също така в социалните и задължителните медицински фондове може да стане също толкова строго, както за неплащане на данъци. Например за укриване на пари или имущество на организация (или индивуален предприемач), за сметка на които трябва да бъде направено възстановяването на просрочени задължения по социални вноски, може да се получи наказание от седем години затвор. Ако вноските не иска да ги плаща индивидуален предприемач, максималният срок, който го заплашва, е три години лишаване от свобода. Градацията на глобите за физическите лица е от сто до петстотин хиляди рубли. За представителите на компании за неплащане на вноски е предвидено максимално наказание от шест години затвор. Диапазонът на глобите за тях остава като за индивидуалните предприемачи.
Експертите на "Российская газета" не са съгласни с тези по-строги наказания. Според обществената опасност, уточняват те, неплащането на социалните вноски трябва да съответства на неплащането на данъци, за което наказанието е лишаване от свобода.
Претенциите на социалните фондове към предприемачите, като правило, обаче са по-малки, отколкото на данъчните. Затова да се говори за приравняване би било несправедливо, смята председателят на юридическия комитет на Асоциацията на младите предприемачи в Русия Сергей Варламов. "И наказанието трябва да е по-леко", казва експертът.
Логиката на правоохранителите обаче също е разбираема, казва Варламов. "Предприемачите гледат на глобата като на индулгенция и предварително я записват като фактор на ценообразуването на стоките или услугите", обяснява експертът. По думите му наказанието като глоба често се използва не съвсем добре. А това означава, че заплахата от наказателна отговорност теоретично може да увеличи плащанията в извънбюджетните фондове.
"Бизнесът обаче ще пострада от това. А след него - и работникът, ако предприятието не му увеличи заплатата или спре работа", смята експертът от проекта "Обществена дума" Сергей Литвиненко. Според него събираемостта на пари във фондовете дори и да нарасне, ще е за сметка на представителите на средния бизнес. При останалите, смята той, заплатите ще отидат "в сянка" още по-активно, отколкото сега.
Най-оптимален вариант за бизнеса би било не затвор за неплащащите социални вноски, а реинкарнация на единния социален данък (ЕСН), отменен през 2010 година, плюс въвеждането на доброволни вноски. Това е мнението на вицепрезидента на Обществената организация за малък и среден бизнес "ОПОРА на Русия" Владислав Корочкин.

 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 367

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 381

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 378

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 364

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 365

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 381

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ