15 Май 2024сряда23:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Не е справедливо

/ брой: 22

автор:Мая Йовановска

visibility 78

Възможността за отмяна на точка 2 от чл. 417 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), заявена още миналата година от депутата и зам.-шеф на икономическата комисия в парламента проф. Румен Гечев, явно е накарала банкерите в страната да настръхнат. По такава отмяна още се мисли. За нея отдавна настояват неправителствени правозащитни и потребителски организации, но явно фактът, че по този въпрос законодателят мисли, започва да стряска хората от бранша, в който са най-високите възнаграждения. Ето какво заявява вчера топ банкерът Левон Хампарцумян: "Не трябва да се променя чл. 417, т.2 от ГПК, защото няма нужда да създаваме ситуация на диктатура на длъжниците..."
Казано с думи прости, тази разпоредба позволява на банките да си извадят изпълнителен лист и дори да продадат имота ви. Самият чл. 417, т. 2 приравнява банките по права и привилегии с държавата и с общините по отношение на неизрядните длъжници и чрез него се пристъпва към заповеди за незабавно изпълнение. Идеята е да отпадне тъкмо тази възможност.
Случаите в милата ни родина са безброй. Например при пропуснати вноски банката може предсрочно да ви изиска кредита, да си изкара изпълнителен лист, да продаде имота, който сте заложили, а ако продажбата е на по-ниска цена, оставате длъжник. Разбира се, имате право да съдите банката, но... Въобще има много "но"-та. А банките комай са прекалено сигурни, че ще приберат вземанията си.
Защо, противно на мнението на господин Хармапцумян, тази разпоредба от НПК трябва да бъде отменена? Защото дава на банките големи привилегии, каквито би трябвало да има само държавата. И най-вече, защото е несправедливо само длъжниците да са в ролята винаги на губещи.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ