16 Юни 2024неделя18:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Медицина След около 20 години лекарите ще обновяват човека така, както се ремонтира кола в автосервиз

Науката ще изпише точната рецепта

/ брой: 146

visibility 511

Медицината се намира на прага на нова технологична революция. Сърцето не работи както трябва? Няма проблем! С помощта на регенеративни клетъчни и генни технологии винаги може да се създаде ново. Наболява ви черният дроб? Не се притеснявайте, просто е наближил гаранционния срок за замяна. Няма да са нужни нито донори, нито механични импланти – всички необходими органи ще се отглеждат в епруветка. Как ще стане всичко това? На практика всяка седмица в интернет може да се срещнат новини за поредния експеримент с клетки.


До отглеждането на сърце остава само една крачка


Преди пет години японският учен Синъе Яманаке успява да върне обикновени възрастни клетки в състояние на плурипотентност, т.е. в младенческо състояние, когато те могат да се превърнат в най-различни клетки на организма. Сега в донор на стволови клетки за отглеждане на вътрешни органи ще се превърне самият човек – така няма да има проблеми нито с морала, нито с биосъвместимостта на материала. На биолозите им отне няколко години да възприемат това откритие и ето че вече започнаха първите пробиви. Най-многообещаващият експеримент бе проведен от руския учен Константин Агладзе, който заедно с японски учени от Университета в Киото за първи път в света успяха да отгледат ин витро, т.е. в епруветка, пълноценна сърдечна тъкан.
– С две думи бихме определили това като тъканно инженерство, - казва Агаладзе. – Работата не е само в това, че ние по изкуствен път отгледахме от т.нар. стволови индуцирано-плурипотентни клетки пълноценна тъкан от сърдечния мускул на човека, защото отделни клетки са се отглеждали и преди нас, но все в малко количество. Всички тези опити е трудно да бъдат наречени успешни, защото изследователите използваха хаотично организирани тъканни култури. Ние се научихме да създаваме структурирана сърдечна тъкан с помощта на триизмерна обвивка от специални полимерни нановлъкна. С помощта на тази обвивка ние успяхме да отгледаме не само сърдечни клетки, но и да ги накараме да образуват пълноценна сърдечна тъкан.
– Може ли от тази тъкан да се създаде сърце?
– По принцип е възможно, но ние създадохме нашата тъкан с цел решаване на съвсем други биомедицински проблеми. На първо място за тестване на токсичността на лекарствени препарати. Такива модели на сърдечна тъкан са крайно необходими на фармацевтите, които създават нови препарати.

„Ние се научихме да създаваме структурирана сърдечна тъкан с помощта на обвивка“


Задача – да се спаси болно дете



В Московската детска клинична болница „Филатов“ се появи нов пациент: новородено момченце с тегло... 450 грама – то се побира на дланта на доктора. Ще оцелее ли? Адресирам този въпрос към главния неонатолог на Москва, заместник главен лекар на болница „Филатов“ професор Ирина Солдатова.
-Ще оцелее. Ние вече имаме не само опит, но и възможност да спасим и отгледаме такива уникални пациенти. Докато ние с вас разговаряме тук, в нашата болница карат неговия брат-близнак – също с изключително ниско тегло. Сега във всеки родилен дом в столицата има оборудвани отделения за реанимация на именно такива деца. Тук можем да им окажем и хирургична, и кардиохирургична помощ своевременно, без да отлагаме за по-нататък.

Ядреният реактор ще лекува
Медицинският радиологичен научен център към Руската академия на науките (гр.Обнинск, Калужска обл.) е едно от водещите научни и клинични учреждения на Русия, където се осъществява лечение на онкологично болни. В центъра се използват уникални лечебни технологии, които позволяват да се спасява живота на пациенти, на които само преди няколко години е било невъзможно да им се помогне. За някои от тези технологии ни разказва директорът, академик от Руската академия на медицинските науки Анатолий Федорович Циб.
-Според съвременните представи, лъчевата терапия с прилагането на неутрони е в състояние да подобри не по-малко от 15% от резултатите на лечение на болни с тежки форми на злокачествени тумори. За Русия това представлява около 40-50 хиляди пациента на година. За сравнение: сега в нашата страна ефикасно са лекувани с помощта на неутрони около хиляда онкологични пациенти. При това над 300 от тях са преминали курс на лечение на ядрения реактор БР-10 във Физико-енергийния институт под наблюдението на специалисти от нашия център. Успешно се разработва днес и метод на неутрон-улавяща терапия на злокачествени новообразувания. Същността му представлява въвеждане в организъма на вещество, което се натрупва в тумора и под въздействието на топлинни неутрони претърпява изменения, съпроводени от вторично излъчване, което от своя страна разрушава раковите клетки без повреждане на здравите тъкани.
над 300 пациенти са преминали курс на лечение на ядрения реактор БР-10


Необходим е ремонт на хромозомата


Оказва се, че може да се вземе обикновена хромозома, да се премахнат от нея всички „ненужни участъци“, като се оставят само тези, които отговарят за удвояването ? преди клетъчно делене, а между тях да се интегрира необходимия пълноценен здрав ген. Нашият сънародник генетикът Владимир Ларионов показа също така, че може дори да се нареди като огърлица абсолютно функционираща изкуствена хромозома от „мъниста“ от изкуствено синтезирани участъци от ДНК, включително необходимия терапевтичен ген или огромно парче от друга хромозома. В процеса на „сглобяването“ може даже предварително да се вмъкнат регулаторни участъци, чрез които по-късно ще стане възможно да се управлява процеса на премахването ? от клетката при необходимост.
След поставянето на изкуствена хромозома в клетката на болния организъм, в него започват да се синтезират недостигащите белтъчини и постепенно организмът с подсилен по този начин геном оздравява.
Член-кореспондентът на РАН, завеждащ лабораторията по молекулярна биология на стволовите клетки към Института по цитология към РАН Алексей Николаевич Томилин отбелязва: „Изкуствените хромозоми на човека могат да имат огромно практическо значение за лечението на голям спектър заболявания, включително и наследствени. Основното предимство на изкуствените хромозоми е възможността за контролирано премахване на тези хромозоми от клетките.“

Изкуствените хромозоми могат да имат огромно практическо значение



Продължителност на живота – не по-малко от 120 години


Нормалната продължителност на живота за здравите хора е 110-120 години, уверен е руският геронтолог Владимир Хавинсон, който също така оглавява Европейската асоциация по геронтология и гериатрия. Днес средната продължителност на живота в западните страни е 75-80 години. Пределът е 110-120. Откъде тогава да се вземат тези допълнителни 30-40%? Всъщност, обяснява Владимир Хавинсон, във всички органи и тъкани имаме т.нар. резервни клетки, нещо от рода на резервни части. След тежки заболявания като инсулт и инфаркт организмът има шанс да се възстанови именно за сметка на тези резервни възможности.
Проблемът е, че при по-голяма част от хората тези клетки не се включват по различни причини – вредни условия на живот, лоша екология, пушене, алкохол.
Оказва се, че още в Съветския Съюз са се опитвали да открият „елексир на младостта“. Вярно, според думите на Владимир Хавинсон, който също е приемал участие в това, отначало разработките били за военни цели – за повишаване съпротивляемостта на организъма в случай на въздействие на вредни фактори. Никой тогава не е мислил за удължаване на живота. Неочаквано станало ясно, че тези препарати са започнали да въздействат положително върху имунната система.
Владимир Хавинсон твърди, че много негови познати дълголетници над 70-годишна възраст пият „таблетки срещу старост“, благодарение на което се чувстват прекрасно и са много активни за възрастта си.
Друг руски учен, академик Владимир Скулачев, също заявява, че е разработил мощен антиоксидант, който забавя процесите на стареене на организъма.
И макар официално за откритие на „елексир на младостта“ засега никой да не е съобщил, ние виждаме наоколо все повече хора, които не се вписват в известните стереотипи за напреднала възраст.


Оказва се, че още в Съветския съюз са се опитвали да открият „елексир на младостта“

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1273

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1117

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 1075

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1380

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1284

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1425

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1291

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ