22 Февруари 2026неделя09:23 ч.

НАТО отказа да спре разширяването си

Обсъжда се изпращането на хиляди войници в България и Румъния

/ брой: 19

автор:Дума

visibility 982

НАТО съобщи, че е предала на Русия набор от писмени "предложения", след като Москва отправи редица искания за ограничаване влиянието на САЩ в Източна Европа. Генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг коментира, че алиансът е готов да се вслуша в руските "опасения", но настоя, че НАТО няма да прави компромиси с "основните си принципи", включително правото на партньорите си да избират своя собствен път.

Паралелно с това Съединените щати дадоха на Русия писмен отговор на предложенията относно гаранции за сигурност, съобщи ТАСС. Той е предаден в руското външно министерство от посланика на САЩ в Москва Джон Съливан. Според източници на "Ню Йорк Таймс" в писмения отговор на САЩ са изброени общи области, в които Вашингтон е готов да работи с Москва, включително контрол на въоръженията и по-голяма прозрачност, както и разполагане на ракетни системи.

Москва е на мнение, чу няма особен повод за оптимизъм след получения от САЩ отговор на предложенията на Русия по гаранциите за сигурността. Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков в изявленията си държавният секретар Антъни Блинкен и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг дадоха да се разбере, че не приемат основните опасения, изразени от Русия.

Песков потвърди, че президентът Владимир Путин вече е прочел писмата, но няма да се бърза с оценките. Разбира се, Русия няма намерение и да протака с реакцията си на отговорите на Запада, каза още той.

Външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че отговорът на САЩ на предложенията за сигурността на Москва не съдържа "позитивна реакция" относно основния въпрос - неразширяването на НАТО на Изток и неразгръщането от страна на алианса на оръжия, които могат да са заплаха за Русия 

СиЕнЕн съобщи, че САЩ и Великобритания обмислят изпращането на военни в България, Румъния и Унгария. Те ще бъдат приблизително 1000 души във всяка страна и по подобие на предните бойни групи, които понастоящем са в балтийските държави и Полша. Според европейски дипломат не всички 30 членки на НАТО са съгласни с мярката.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ