13 Май 2024понеделник16:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Натискът върху медиите у нас расте

Икономическите субекти са новите властелини на съдържанието в изданията, телевизиите и радиата, сочи проучване

/ брой: 233

автор:Дума

visibility 50

Устойчиви тенденции за контрол и ограничаване на плурализма в българските медии и все по-широко разпространение на "културата на натиска" показват резултатите от проучване на Асоциацията на европейските журналисти - България, за свободата на словото през 2015 г. Проучването бе представено вчера. То е непредставително, осъществено е онлайн сред 143 журналисти на национално ниво в периода 19 юни - 30 юли. Това е третото проучване за свободата на словото след други две през 2011 и 2013 г.
Отговорът на традиционния въпрос "Как оценявате по петобалната система свободата на словото в България?" тази година се колебае между оценките "задоволителна" (31,5 процента) и "лоша" (42 процента). В сравнение с проучването от 2013 г. тази година се наблюдава относително подобрение в усещането за свобода на словото, въпреки че проучването показва влошаващи се тенденции към автоцензуриране и концентрация на медийната собственост.
Мнозинството от анкетираните - 53,8 на сто, признават, че лично са ставали обект на натиск в работата си, други 46,2 на сто отричат да са имали подобен опит. Голяма част - 72 процента, споделят, че са били свидетели на натиск, оказван върху техни колеги. Наблюдава се близо 8 процента увеличение на респондентите, признаващи за неправомерна намеса в журналистическата им работа спрямо 2013 г.
Сред формите на натиск тази година излиза нов за наблюденията метод - този на разпространяване на слухове и клевети за журналистите, посочен от 40,6 процента от участниците в допитването.
Като любопитен факт от асоциацията отбелязват, че икономическият натиск върху редакционното съдържание измества този, оказван от политици и собственици на медии. Икономическите субекти (69,2 на сто) и рекламодателите (60,8 на сто) са новите властелини на медийното съдържание. Продължава и сериозното влияние на политически лица (67 процента), заедно с държавни и общински институции (42,7 на сто), показва проучването.
Повече от половината регионални журналисти, с които асоциацията се е свързала, лично са ставали обект на заплахи в работата си, като най-често са заплахите със съдебно преследване. Разпространен метод за влияние върху съдържанието са договорите за информационно обслужване на общинско ниво, в някои от които дори фигурира условие за "опазване на добрия имидж" на административните власти. Според 81 процента от анкетираните в регионалните медии се упражнява цензура, като тя обхваща основно материалите с регионален характер.
Непрозрачната собственост, монополизирането на медийната среда и сливането на политически и икономически интереси в управлението на медиите са трите най-често споменавани проблема на българските медии. Като сериозни недостатъци са посочени и ниската образователна и практическа подготовка на журналистите.

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 161

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 151

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 164

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ