Наши ученички с високи отличия в Украйна
Мартина Савова и Десислава Ангелова спечелиха първа и втора награда на VI международен младежки керамичен фестивал "Опошня 2012"
/ брой: 158
Двете ученички от ХI клас от СОУ "Георги Брегов" - Пазарджик, Мартина Савова и Десислава Ангелова заедно със своята ръководителка Маргарита Иванова се завърнаха от Украйна с първа и втора награда в номинациите за керамика. От 19 до 29 юни се състоя Шестият международен младежки фестивал по керамика в Опошня, Полтавска област, в Украйна. Фестивалът се провежда ежегодно вече десет години, като първоначално е бил само национален, а след това става международен.
Тази година взеха участие 110 младежи от Украйна, Русия, Беларус, Молдова, Румъния и България. Участниците бяха разпределени в три възрастови групи по разделите керамика, живопис и приложно-декоративно изкуство. От българска страна представители бяха само ученичките от СОУ "Георги Брегов" и ръководителката им.
Организатори на фестивала са Специализираното училище по керамика "Колегиум-интернат" в Опошня, Министерството на културата в Украйна, Институтът по керамология в Украйна, Националният музей по керамика в Опошня.
Участниците имаха определени задачи, по които трябваше да се работи. В раздел "Керамика" на младежите бе дадено да направят по една основна работа, съд по избор и керамично пано. Мартина изработи пластика "Утро във Велико Търново" с височина 45 см, свещник "Слънчоглед" и пано "Приятели". Десислава направи керамична пластика "Път към небето" с височина 42 см, зооморфен съд "Охлюв" и пано "Преди сън".
Организацията на фестивала бе много добра. Младежите имаха възможност да се запознаят с творчеството на художници-керамици от Полша, Молдова, Русия, Беларус, Украйна и др. На откритите уроци, които се провеждаха от умели художници и майстори на занаятите, участниците във фестивала можеха да научат много и различни техники и умения както в керамиката, така и в приложно-декорартивните изкуства. Всяка страна, участничка във фестивала, имаше за задача да представи презентация, показваща различни специфики в облатта на изкуството и културата на съответната държава, разказва Маргарита Иванова.
За младежите бяха организирани екскурзии до Полтава и Диканка. В Полтава бяха посетени художествената галерия и музеят "Полтавска битка", като и паркът, на чието място се е състояла тази битка. В Диканка бяха посетени музеят, черквата "Св. Николай", където е кръстен Гогол, близо до нея са и трите дъба, които са на около 800 години и са описани в поемата "Полтава" от Александър Пушкин.