20 Юли 2025неделя01:23 ч.

Здраве

Насекомите около нас

Или как да се предпазим от болестите, които пренасят

/ брой: 140

автор:Дума

visibility 2082

Летните горещини и увеличената влажност докарват повече работа и за насекомите, а това създава доста главоболия на хората и медицинските служители. Не напразно в Десетата ревизия на Международната класификация на болестите (МКБ-10) има нарочна глава, посветена на тях - W57 "Ухапване или ужилване от неотровно насекомо и други неотровни членестоноги".
Едни от първите предвестници на топлото време - още от пролетта, са

мухите

Особено активни са през лятото и са преносители на множество чревни инфекции - дизентерия, вирусен хепатит А, коремен тиф, трахома и др. А в България има над 70 вида синантропни мухи, които живеят в близост до човека и неговото жилище, и още над 30 вида синбовилни мухи. Първият съвет на специалистите е да не се оставя непокрита храна, да се измиват прецизно плодовете и зеленчуците. Болестотворните микроорганизми, които мухите разпространяват, преживяват само няколко часа върху тялото им и няколко дни вътре в тях. Те успешно ги пренасят, летейки или повръщайки част от приетата от тях храна. При ухапване от муха се появява незабавна болка, червени подутини и сърбеж на засегнатото място, а разчесването може да доведе до нараняване на кожата и развитие на инфекция.
Кой не знае какво е да бъде

ухапан от комар?

Тези кръвосмучещи насекоми излизат на лов, щом се смрачи или преди зазоряване при оптимални температури около 25-27рС. Преносители са на повече от 50 вирусни и бактериални инфекции и паразитози, сред които малария, филариоза, жълта треска, туларемия, както и някои видове мозъчни инфекции. Обичат места, където има вода. С кръв са пригодени да се хранят само женските от някои видове.
Ухапването от комар причинява сърбеж, зачервяване и подуване. Тази реакция може да се появи в рамките на няколко минути или на следващия ден. Различните хора реагират по различен начин - от пълна нечувствителност, през средно силна реакция до висока чувствителност. Протеини от слюнката на комарите могат да предизвикат имунни реакции, включително и алергичен шок. Разчесването на ухапаното място може да доведе до възпаление и образуване на раничка, която да причини повече неприятности.
Ухапванията от комари, пренасящи вируси или паразити, могат да предизвикат тежки заболявания. Заразени комари в много части на света предават вируса на западнонилската треска на хората.

Кърлежите хапят от април до септември.

Те са паякообразни ектопаразити, които се хранят чрез кръвосмучене от гостоприемника си. Обитават тревисти и горски местности и места с висока влажност. Затова специалистите съветват да се избягват места с буйна растителност и висока влажност, а ако все пак се посещават такива места, да се използва подходяща екипировка - дълги стегнати ръкави и панталони, дълги чорапи, високи и затворени обувки. След разходка сред природата внимателно да се огледа тялото, като се обърне внимание на врата, окосмената част на главата, зад ушите, подмишниците и слабините. Не трябва да се пренебрегват огледът и обезпаразитяването и на домашните животни.
Ухапването от кърлеж е безболезнено, защото кърлежите освобождават вещество, с което се намалява чувствителността. Повечето хора дори не разбират, че са били ухапани от кърлеж, докато не се появи зачервяване, сърбеж или парене на мястото на ухапване. Ако след ухапване кърлежът не падне сам, необходимо е да бъде отстранен за възможно най-кратък срок от време. Желателно е това да направи медицинско лице. Някои хора могат да развият алергична реакция - обрив, задух, оток, изтръпване, парализа.
Кърлежите пренасят различни инфекциозни болести, но у нас най-разпространени са лаймска болест, марсилска треска, кримска хеморагична треска, ку-треска, вирусен енцефалит.
Потърсете лекар при появата на симптоми като: затруднено дишане, стягане и болка в гърдите, притискане или подуване в областта на устните или гърлото, затруднено преглъщане, затруднен говор, неразположение, отпадналост, слабост, виене на свят, гадене, повръщане, сърцебиене, объркване, напрежение, поява на уртики.
Потърсете лекар също и при поява на белези на инфекция на мястото на ухапване - подуване, зачервяване, затопляне, изтичане на гной, поява на червена ивица.
ХВечерно време носете дрехи, които покриват кожата.
ХПрепоръчително е да се избягва употребата на парфюми и светли цветове сред природата.
ХНанасяйте репеленти, особено когато сте в близост до водоеми.
ХБъдете внимателни при консумация на напитки и храни Ц насекомите усещат ароматите мигновено.
ХПри ужилване внимателно огледайте наранената кожа и отделете жилото с почистено острие или ъгъл на твърда карта. Избягвайте стискането, то може да влоши положението и разнесе секрета в тъканта.
ХПри ужилване или ухапване наложете студен компрес, за да облекчите състоянието си.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ