18 Май 2024събота22:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

НАСА започна годината с мисия до Луната

/ брой: 1

автор:Дума

visibility 46

Американската космическа агенция НАСА започна новата година с мисия до Луната, с която са натоварени двойка автоматични сонди. Близнаците GRAIL-A и GRAIL-B (съкратено от от Gravity Recovery And Interior Laboratory) навлязоха в орбита около нашия естествен спътник на 30 и 31 декември. Пътуването им покри над 4 млн. км и отне три месеца и половина, което е с около 30 пъти повече от директния 3-дневен полет на американските астронавти от мисиите на "Аполо". Толкова са успели да постигнат малките ракетни двигатели, с които са снабдени двете сонди, всяка от които е с големината на перална машина.
GRAIL-A и GRAIL-B ще изследват лунната гравитация. С тяхна помощ учените се надяват са създадат карта на гравитационното поле на земния спътник и да разберат какво става под повърхността му, а също така - как точно се е появил той. Според една от теориите, в началото Земята е имала два естествени спътника, които са се сблъскали още в ранните фази от съществуването на Слънчевата система, и така се е образувала нашата Луна.
Една от нейните загадки е и неправилната й форма, както и фактът, че тъмната й част, която винаги е скрита за любопитните земни погледи, има предимно хълмист и планински терен, за разлика от видимата, която е равнинна.
Освен научната апаратура сондите носят и видеокамери. Те ще заснемат кадри от лунната повърхност като част от проекта MoonKAM, ръководен от първата жена астронавт Сали Райд, който работи в полза на образователната система. Учениците от стотици средни училища в САЩ могат да пращат своите заявки за заснемане на определени участъци от повърхността на Луната.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ