17 Юни 2024понеделник09:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Народна медицина

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 755

Лайката (Matricaria Chamomilla) е разпространена в почти цяла Европа, Сибир, част от Азия, Иран, Кавказ, Далечния Изток, част от Северна Америка, пренесена е и в Австралия. Култивира се в Германия, Русия и Унгария. У на се среща по поляните и пасищата, около населинте места, по дворовете изцялата страна.
Според Хипократ лайката била свещена за древните египтяни, които я "почитали като символ на слънцето, защото лекува треска". До седемнадесити век лайката заема почетно място в манастирските и домашните градини като лечебна и разкрасяваща билка – била отнесена в Новия свят от първите английски заселници. В края на деветнадесети век растението се отглежда масово за медицински цели в Мичъм, Съри, наред с прочутата лавандула.
Билката притежава противовъзпалително, антисептично, кръпоспиращо, болкоуспокоително, потогонно и жлъчегонно действие. Използва се за гаргара при лош дъх на устата, за налагане на лапи при циреи и рани, за промивки при бяло течение, за бани при хемороиди, кожни изриви, потене на краката, при безсъние и скрофули.
Установено е, че растението влияе върху ускоряването на дишането, на ритъма на сърцето и разширяването на мозъчните съдове. Дезинфекционното и противовъзпалителното действие на етеричното масло се дължат главно на съдържащия се в маслото хамазулен, а съдържащите се гликозиди в билката увеличават секрецията на стомашно – чревната система, като усилват отделянето на жлъчката и възбуждат апетита.
 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1533

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1425

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 1283

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1608

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1522

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1657

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1504

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ