Напредваме "неимоверно"... в изоставането
/ брой: 151
"Българското правителство през последните няколко години успя неимоверно много да увеличи усвояването на средствата от европейските фондове. За разлика от други случаи, тук говорим за реално случващи се неща, за истински инициативи, изпълнени в определения срок и с определения бюджет". Това заяви вчера еврокомисар Йоханес Хаан, цитиран от агенция "Фокус" (стр. 2). "Доживяхме деня, когато еврокомисарят не говори за фирмите на батко и братко, а хвали българските институции за това, че работят добре, и за това, че усвояват средствата така, както го правят другите по-развити държави", реагира окрилено в отговор премиерът Бойко Борисов.
Обнадеждаващи думи. Ако имаха и основание. Да припомним, че само преди 15 дни международната одиторска компания KPMG заклейми България като най-изоставащата в усвояването на евросредства. В свой доклад, който отчита периода от 2007 до март 2011 г., KPMG поставя страната ни на последно място от десетте проучвани страни по размер на договорените средства. Тук показателят за България е 37% при средно 53%. Латвия е сред отличниците със 76%.
В класацията по реално усвоени, т.е. разплатени средства сме предпоследни - с 10%, следвани от Румъния - със 7%. Най-много отново отчита Латвия - 30%. България е най-големият двойкаджия по усвояване на пари за наука и иновации, за здравеопазване и за енергийни проекти, сочи още KPMG. До март 2011 г. страната ни не е договорила и усвоила нито едно евро в тези три направления.
Данните на Европейската комисия за усвояемостта на евросредствата, оповестени неотдавна от депутата в Европейския парламент от Групата на социалистите и демократите Евгени Кирилов, не са по-различни. Според тях за изплатените към 1 април 2012 г. средства по политиката на сближаване, сред 27-те държави България е на 26-о място при социалния фонд и на 25-о място общо за фонда за регионално развитие и Кохезионния фонд. При среден процент от 35,42% изплатени средства от регионалния и Кохезионния фонд България е достигнала само 24,30%.
В петък министърът по управлението на средствата от ЕС Томислав Дончев отчете и най-новите данни, според които вече има договорени общо 76% от цялата финансова рамка - 12 млрд. лв. Разплатени от тях обаче са едва около 20%. Като своя цел Дончев определи до края на годината да се договори 90% от ресурса. За целта реално България ще трябва да утрои темпото на усвояване на еврофондовете, ако не иска да загуби стотици милиони евро още догодина. За отделни оперативни програми летвата ще се вдигне цели четири пъти и ако не настъпи революционно раздвижване в тях, парите няма да бъдат усвоени.
Най-проблемно е положението при ОП "Околна среда". Едни от най-нуждаещите се от реформи сектори - на пречиствателните станции, висят пожелателно от няколко години. Само 4 морски курорта имат такива, останалите изливат мръсните си води директно в морето, което вече не само на име е Черно. Наред с това, екоминистерството среща драматични проблеми и с изграждането на депа за битови отпадъци - все належащи инвестиции, за които само се говори, а резултати няма. Неизбежно се налага въпросът - дали наистина се прави нещо, или само се размахват цифри, след които винаги следва думата "трябва", придружена с някакви срокове в неясно бъдеще. Само че времето изтича и скоро "постигнатите резултати" ще се обърнат срещу управляващите. А не е за пренебрегване и въпросът какви са ползите и ефектът върху икономиката от досега усвоените средства. Дотук те не са видими.