НАП подгони за неплатени данъци 7 хиляди онлайн търговци
/ брой: 184
НАП ще търси дължимите данъци върху близо 96 млн. лв. доходи на общо 7000 физически лица, извършвали онлайн търговия. Данните за осъществените от тях сделки в интернет и придобитите суми от наложени платежи са предоставени от куриерските фирми, съобщават от приходната агенция.
Търговците са се опитали да прилагат различни практики, за да прикрият дейността и доходите си. Например, едни лица фигурират като получатели на наложения платеж, а търговският профил, от който е осъществена сделката, е на безработни, които твърдят, че носят пратките до определен адрес срещу заплащане от 5 лв. на курс. Не са малко и случаите на лица, починали преди 2 и повече години, които имат търговски профили и реализират значителни продажби.
Усилията на НАП са насочени към интернет търговците с най-големи доходи, като постепенно обхватът ще бъде разширяван. Вече са направени 3500 телефонни обаждания, сред които 1300 към лица с особено високи печалби от сделки в интернет пространството. През септември НАП включи в кампанията още 2000 лица, които са подали годишни данъчни декларации, но не са декларирали в тях доходи от наложен платеж.
С данък не се облага само продажбата в интернет на лични и употребявани вещи. Ако продавате старите си ски обувки например или използвано детско столче, не се дължи налог. Ако обаче става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са закупени за лична употреба, а с цел търговия и печалба, се дължи и начислява данък, който лицата трябва да декларират в годишната си данъчна декларация за съответната година. Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от това каква дейност извършват търговците.