10 Ноември 2024неделя04:00 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Надолу по стълбата

ГЕРБ ще остави на България извънредно тежко икономическо и социално наследство

/ брой: 107

автор:Йосиф Аврамов

visibility 3016

След края на мандата си в средата на идната година кабинетът "Борисов" ще остави тежко наследство: изгребана почти до дъно хазна; фискален резерв под санитарния минимум; нови 4 млрд. лв. дългове, натрупани само през т.г.; задълбочаваща се бедност и мизерия за над половината българи.
България е единствената държава в ЕС с подчертано олигархична икономика, в която дребният и средният бизнес се потискат и мачкат за сметка на "приятелски" фирми-монополисти. През февруари 2009 г. безработицата бе едва 6,6% - под средното равнище в ЕС, а в края на февруари т.г. е 12,4% - два пъти ръст. Същевременно социалните придобивки се орязват, а най-бедните губят всякаква надежда и перспектива за достоен живот. В някои закони се правят промени, за да се заобиколи в бъдеще действието на съществуващите досега социални придобивки. Пример за това е преустановяване действието на т.нар. швейцарско правило, въведено от кабинета "Станишев", в резултат на което пенсиите вече трета година не са актуализирани, а инфлацията за периода е близо 10%.
Слабата защита на инвеститорските интереси заедно с непочтеността в бизнес отношенията имат конкретно отражение за България в международните сравнителни изследвания. В най-новата класация на Световния икономически форум страната ни е чак на 74-то място в света по конкурентоспособност. Слабата привлекателност на България като място за нови капиталовложения не е само следствие на световната криза. Участието на стратегически инвеститори в лицето на реномирани международни компании в българската икономика продължава да е символично, а в нейната експортна листа преобладават стоки и услуги с твърде ниска принадена стойност.
В структурата на заетостта у нас най-разпространени са професии, за които не са нужни високи степени на образование и професионална квалификация, сочат данните. Според изследването в България закъсаха печеливши до скоро сфери, а

бягството на инвеститори

оставя "на сухо" цели стопански сектори. До 2008 г. висока привлекателност за чуждите инвеститори имаха сектори като строителството, търговията с недвижими имоти и международният туризъм. Скандалите с имотни измами, спекула и грабежи в жилищата на чужденци, закупени по време на "имотния балон", водят до непоправимо увреждане имиджа на страната пред инвеститорите. В шоу на комика Рики Джървайс по телевизия Sky1 България беше споменавана като нарицателно за бизнес с имоти, от който се интересуват единствено "идиоти"! Инвеститорите напускат страната ни и заради покровителствената от правителството на ГЕРБ сива икономика, достигнала 40% от БВП.
Според проучване на НСИ, публикувано в края на април, настоящата производствена активност продължава да се оценява като намалена, а в очакванията за бизнес състоянието и дейността в отрасъла през следващите месеци се наблюдава известен оптимизъм, който обаче е по-умерен. Средното натоварване на мощностите през април е с 2 пункта под нивото от януари и достига 69,9%. Предприятията съобщават за излишък от мощности с оглед на очакваното търсене през следващите месеци, но този излишък е намалял през последните три месеца. Основните фактори, затрудняващи дейността в отрасъла, продължават да са несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене, посочени съответно от 54 и 44% от промишлените предприятия.
Експерти от "Дойче банк" публикуваха в средата на април мрачен сценарий във в. "Ханделсблат". Според тях най-лошото от световната финансова криза предстои, тъй като финансовите ресурси на държавите вече са на изчерпване, а

кризата отново ще се изостри

Цените на застраховките при фалит (т.нар. книжа Си Ди Ес - CDS) сочат, че поне четири държави ще изпаднат в неплатежоспособност и ще трябва да преструктурират дълга си. Индексът iTraxx SovX Western Europe на компанията за финансова информация Markit, който обхваща книжата Си Ди Ес на 15 държави, включително Испания и Италия, през март се повиши с 26%. "Ако тези случаи на неплатежоспособност наистина настъпят, то за дефолтите на компании и банки идните пет години ще бъдат по-тежки спрямо изминалите пет години, които бяха сравнително спокойни", отбелязват авторите на доклада. Понастоящем пазарите на облигации губят резултатите от положителното въздействие на дългосрочните програми на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ. Големите разходи не доведоха до ускоряване на икономическия растеж, твърдят анализаторите на "Дойче банк". Логично е при задълбочаване на рецесията в страните от еврозоната да пострадат най-силно държавите от нейната периферия, сред които е и България, която и без това управлява зле публичните си финанси.
Нищо добро не чака страна, в която публичните скандали на деня се въртят около финансите. А у нас точно това се случва напоследък и типичен пример са становищата на БНБ, КФН и ЕЦБ по повод проектозакона за Сребърния фонд. Те впрочем призоваха Дянков да го оттегли. Волунтаристичните действия на финансовия министър разделиха дори послушните депутати от ГЕРБ и те най-вероятно ще го бламират. Мнозинството в НС планира да отложи максимално разглеждането на предложените от кабинета законодателни промени и между първо и второ четене да изчисти най-спорните текстове. Част от народните представители от ГЕРБ обмислят вариант да отхвърлят изцяло текста за инвестирането на парите за пенсии в български ДЦК и в общински облигации и по този начин да отговорят на най-тежките критики срещу законопроекта. Основните доводи против него са, че по този начин парите, които са част от фискалния резерв, ще бъдат изложени на рисковете на стагниращия у нас икономически цикъл и няма да бъдат налични в момент, когато бюджетът ще има нужда от тях. В краен случай може да се допусне възможност за минимални вложения в дълг на българската държава, което ще предпази от рискове по-голямата част от резерва за пенсии и няма да може да бъде критикувано, че ще изкриви пазара. В крайна сметка държавата не може да отпусне заем на самата себе си, за да плати падежа по външния дълг през януари догодина, и това се разбира от част от ГЕРБ.
Другата безумна идея на финансовия министър Дянков, която е в колизия с няколко закона и предизвика реакцията на БНБ, е желанието му да намали лихвите по кредитите, като уж направи прозрачна методиката за изчисляване на лихвите и таксите по кредитите. На пръв поглед това е благородна инициатива, но тя бе представена неправилно и популистки и прибързано се дадоха

обещания за по-ниски лихви

Именно тази идея предизвика публично противопоставянето на БНБ и Асоциацията на търговските банки срещу МФ. УС на БНБ не случайно посети по този повод президента и след срещата въпросът засега бе "забравен".
Най-верният и точен индикатор за състоянието на рецесия на икономиката е трендът на индексите на фондовата борса. У нас то вече трета година е катастрофално. За 2011 г. основният индекс на борсата SOFIX изгуби 11% от стойността си и се е закотвил на около 300 пункта, а това се отнася и за много от публичните компании. Сред повечето от малките компании в топ 50 има понижение на капитализацията общо с 18%.
Друг важен индикатор, с който се измерва икономическата активност, е нивото на т.нар. лоши и преструктурирани кредити, които продължават да растат. Делът им в края на март е 23,4%, като при фирмените той е 25,5%, при жилищните - 20,2%, а при потребителските - 19,8%. Лошите и преструктурираните кредити достигнаха нов рекорден дял от 23,35% от всички отпуснати кредити към края на март според данни от БНБ. В абсолютен размер месечното увеличение е с 394 млн. лв. и те вече достигат до голямата за мащабите на страната ни сума от 9,7 млрд. лв. Публикуваните данни за лошите и преструктурираните кредити показват, че делът им при фирмените е 25,46%. В тази категория са 19,82% от потребителските кредити, а 20,18% от жилищните заеми се отнасят към т.нар. лоши кредити. При фирмените и жилищните делът е рекорден, но при потребителските има леко намаление спрямо края на февруари. Това може да се дължи както на подобряване на портфейла с такива кредити, така и на отписването на кредити като загуба или на продажбата им. Ръстът при лошите и преструктурираните кредити е съпроводен със спад при редовно обслужваните с 0,22% на месечна и с 1,07% на годишна база до 31,7 млрд. лв. към 31 март т.г. Все още ръстът на лошите и преструктурирани кредити не застрашава стабилността на банковата ни система и в региона на Централна и Източна Европа България е на седма позиция сред 21 държави по ниво на капиталовата адекватност на системата. Нито една банка не е паднала под минималната капиталова адекватност по закон - 12%, се посочва в годишния отчет на БНБ за 2011 г. Българските банки поддържат средно ниво на показателя в размер на 17,5%, докато в ЕС минимумът е 8%.
Във връзка със задълбочаващата се криза в Гърция УС на БНБ е препоръчал банките у нас, които са част от базирани в южната ни съседка банкови групи, да се въздържат от инвестиции в гръцки държавен дълг или в дълг, емитиран от гръцките банкови групи. Ако все пак се вземе подобно решение, за него трябва да бъде уведомено управление "Банков надзор" на БНБ. Кредитният портфейл на банките към края на март е бил 52,2 млрд. лв., незначително се увеличава с 0,6% на месечна и с 3,17% на годишна база. В сравнение с ръста му от няколко процента на месечна основа през 2007 и 2008 г. увеличението му в последните години на управление на ГЕРБ е символично и може да се направи извода, че

икономиката ни е в рецесия

Кредитират се предимно малък брой фирми, които работят за експорт, а кредитите за малките и средните предприятия са силно редуцирани, при тях се наблюдава хроничен дефицит на свеж паричен ресурс за оборотни и инвестиционни цели, което ги обрича на гибел.
Икономиката на България едва ще крета през първата половина на т.г. и темпът на възстановяване на родното стопанство ще се забави, прогнозират от БНБ в най-новия брой на изданието си "Икономически преглед". Основна причина за негативните прогнози са външните условия. Икономическата активност допълнително бе потисната през първото тримесечие и поради големите студове у нас. Прогнозираният слаб ръст се дължи предимно на вътрешното потребление и износа. "Очакваме фирмите да останат консервативни в решенията си за броя на служителите си поради несигурната външна конюнктура, а това ще повлияе негативно върху скоростта на възстановяване на потребителските разходи", коментират анализаторите от БНБ. Според тях потребителското търсене вероятно ще остане на нивото от 2011 г.
Посочените анкетни данни и анализи недвусмислено показват, че икономическият модел на ГЕРБ, на който основен автор и изпълнител е финансовият министър Симеон Дянков, е порочен и със сигурност води България към икономическа катастрофа. Колкото по-бързо това се разбере и осъзнае от повече хора, толкова по-добре ще е държавата и за всички нас.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ