18 Септември 2025четвъртък15:36 ч.

Над 60% от стопанствата са изчезнали за 10 години

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 1036

Над 60% от земеделските стопанства у нас са изчезнали през последното десетилетие според данни от Анализ на структурата на земеделските стопанства в България, цитиран от БНР. Използваната земеделска площ обаче се увеличава. Ако през 2003 г. броят на земеделските стопанства е бил над 665 хиляди, през 2010 г. той вече е малко над 370 хиляди, а през 2020 г. броят им пада до малко под 133 хиляди стопанства. 

Повече от 13 хиляди от тях не стопанисват земя. Анализът сочи, че за разлика от намаляващия брой на фермите, за разглеждания период е констатирано значително увеличение на използваната земеделска площ. През 2003 г. тя е в размер на 2 милиона и 905 хиляди хектара. След присъединяването на страната към ЕС интересът към разширяване на площите на стопанствата е значителен и само в рамките на три години използваната земеделска площ достига до над 3 милиона и 600 хиляди хектара, а през 2020 г. тя вече е 3 милиона и 959 хиляди хектара. Анализът потвърждава и отдавна известното - най-голям дял от обработваемата земя у нас е зает от зърнените култури.

Високите ренти в плодородната година вдигнаха цената на земята в Добричкия регион до 3000 лева за декар, е съобщила БТА. Ръстът идва след белязаната от сушата минала стопанска година, когато в областта се намираха парцели и под 2000 лева. Ренти от 100-120 лева за декар, които тази есен се изплащат, са основният двигател за поскъпването, коментира председателят на Регионалното сдружение за недвижими имоти Павлина Тодорова. За сравнение, през миналата година с ниски добиви собствениците на земя получиха възнаграждение от арендатори и кооперации едва по 30-50 лева. По думите на Тодорова цената на земеделската земя в Добруджа средно е поскъпнала с 200-300 лева за декар. В землището на Балчик, където се търгуват най-скъпите ниви, вървят сделки и за 3000 лева, казва Тодорова. Има огромен интерес към покупката на земя, но продавачите са малко, е коментирала управителят на една от големите агенции за недвижими имоти в региона Ралица Кулева. 

 

 

 

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 575

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 477

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 411

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ