Над 2/3 от общините са с просрочени задължения
Местната власт е преминала критичния праг от 200 млн. лв. дългове, заяви Гинка Чавдарова
/ брой: 286
Повече от две трети от общините в България имат просрочени задължения, натрупани основно през последните две години. Това съобщи вчера изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова. Местната власт тази година вече е преминала критичния праг от 200 млн. лева задължения. Ако финансовото министерство изпълни поетия ангажимент да погаси част от дълговете на държавните ведомства под формата на местни данъци и такси, това ще бъде глътка въздух за общините, коментира тя. Според нея отново е дошло времето, в което просрочването е било масова практика. Върнала се била и практиката да се спира токът на общински институции - практика, забравена през последните десетина година. Бяхме тръгнали устойчиво една-две години да държим дълговете на ниво от 70 млн. лева, но последните две години те набъбнаха и това не може да не ни безпокои, допълни изпълнителният директор на НСОРБ.
София, Перник и Сливен са все още в челната тройка на общините с най-големи задължения по абсолютен размер. Гинка Чавдарова потвърди, че се обмисля законова промяна, която да не позволи запорирането на общински сметки, в които има средства за услуги, събрани от гражданите. Запорът на сметки не е знак, че дадената община е в толкова тежко положение, коментира още Чавдарова. Имало случаи, в които съдия-изпълнител блокирал сметка, в която стоят 80 млн. лева за общински услуги, заради неплатено задължение на общината към някого от 800 лева.
2012 г. поставя под въпрос поддръжката на общинските пътища, които стават все по-опасни за ползване, защото се стопи и малкият ресурс на общините за ремонти, обяви Гинка Чавдарова. С приетия бюджет за догодина местната власт ще разполага със същите пари, които е имала в края на 2010 г., но при нови цени на горивата и храните, както и при нови изисквания като това за здравословното хранене в детските заведения. Ако наредбите за храненето в забавачките се приложат без вдигане на таксите, за голяма част от общините това щяло да бъде за сметка на отоплението в градините и яслите. В държавния бюджет не били предвидени исканите от местната власт 22 млн. лева за тази цел.
Другото притеснение на местната власт е свързано със своевременното осигуряване на пресни финансови ресурси за европейските проекти на общините. Изпълнителният директор на НСОРБ потвърди, че финансовият министър Симеон Дянков е изпратил писмо до кметове, в което се препоръчва 15-процентно съкращение на общинската администрация.
Общинската администрация не е министерска администрация, която се занимава с политика. 80 процента от администрацията в местната власт пряко осигурява публична услуга, стои на гишето и обслужва хората, заяви още Гинка Чавдарова.