Над 2000 полицаи подали рапорти за напускане
Горанов съветва служителите на МВР да не напускат, че трудно ще си намерят работа
/ брой: 257
Председателят на Синдикалната федерация на служителите в МВР Валентин Попов съобщи, че над 2000 души са подали рапорти за напускане на ведомството. Попов влезе към 11 ч. в парламента и отиде на среща в стаята на Реформаторския блок. "Просто на хората им писна и излязоха. Това, че на някои колеги им дойде до козирката и излязоха на улицата, без да питат на кой трябва да се обадят и за какво, аз мога да кажа. Ефектът за системата от напускащите ще е този, който може да се очаква, и е сериозен удар по и без това сриналата се мотивация на служителите", заяви синдикалистът. Валентин Попов допълни, че служителите в МВР няма да отстъпят от исканията си. Притесненията на полицаите не са свързани само с размера на заплатите. "Заплатите няма да намалеят, ще се случи обаче нещо друго. Аз в момента имам 20 години стаж, това означава, че получавам допълнително възнаграждение в размер на 40% от основната заплата. При сега действащите разпоредби колегата ми, който е започнал тази година, с натрупване на стажа започва да ме настига като заплата. Ако се приеме това, което предлага господин Горанов, той няма да ме настигне и тази разлика от 40% между нашите заплати ще си остане, докато сме служители в МВР", обясни Попов.
В същото време финансовият министър даде съвети на протестиращите. Препоръчвам на всички служители да запазят самообладание и да не напускат, тъй като все пак, независимо че имаме подобряване на пазара на труда, не мисля, че състоянието му е такова, че много лесно и бързо човек да може да си смени работата, заяви пред журналисти в парламента Владислав Горанов. Той допълни, че все пак всеки има право на личен избор. Министърът обаче призна, че тези служители работят в изключително мизерни условия като материална обезпеченост, техника, автомобили и въоръжение. Така че стъпка в посока промяна на структурата на бюджета на силовите ведомства е в правилната посока, смята той и прехвърли отговорността към депутатите, които ще вземат решението за това какъв да е бюджетът.
Протестът на полицаите е съвсем нормален и разбираем, друг е въпросът за формата и начина на протестиране. Предлага се да има промяна за заплащането, предлагаме 2% еднократно да бъдат добавяни в основните заплати на служителите и след това увеличението на възнагражденията им да става на база не на автоматизъм и поравно за всички по 2% прослужено време на година, а в зависимост от възможностите на бюджета, каза Горанов. По думите му въпросът с размера на отпуските не бил съществен, защото и без това служителите от МВР не ги ползвали, а се изплащали при напускане.
Михаил Миков:
Причината за протестите е обидното отношение към полицаите
Една от основните причини за протестите е обидата от начина, по който се отнасят към полицаите, и изкарването на протеста извън рамките на синдикалната организация, смята лидерът на БСП. Според него "в нашата страна, която е формално демократична, силата е издигната в култ". "Тя се внушава от медиите, налага се в обществото и тя е фактор при изборите, и това го виждат всички български граждани", коментира той. Лидерът на социалистите бе категоричен, че силовите подходи се налагат все повече по места и упражняването на властта е свързано с тях. Миков припомни, че по времето, когато е бил министър на вътрешните работи, е имало протести, но те са били заради по-съдържателни реформи. "Това показва и друга нестабилност - за невъзможност за диалог с големи обществени групи", смята Миков.