Над 180 хиляди подрастващи са с наднормено тегло
Близо половината деца под 13 г. у нас не спортуват
/ брой: 94
Повече от 180 хил. подрастващи у нас имат наднормено тегло, а това са потенциални "кандидати" за хипертония, коментира нефрологът проф. Борис Богов.
По европейски данни от предишни години България е пета на Стария континент по брой на деца със свърхтегло, като около 30% са с наднормено тегло, а близо 13% са със затлъстяване. То е причина за повишено кръвно налягане. У нас расте броят и на децата с високо кръвно, като през 2013 г. се смяташе, че те са около 3%.
В същото време българските деца са сред най-малко спортуващите сред връстниците си в ЕС, 43% от децата между 5 и 13 г. не спортуват.
Наднорменото тегло е и водеща причина за развитие на диабет тип 2 при подрастващите.
От 2011 г. у нас се отбелязва Европейският ден за борба със затлъстяването на 19 май.
Близо 40% от хората над 25 г. у нас са засегнати от повишено кръвно налягане, коментира в навечерието на Световния ден на хипертонията кардиологът проф. Арман Постаджиян, председател на Българската лига по хипертония. По думите му близо половината от случаите на миокарден инфаркт, мозъчен инсулт и развитие на сърдечносъдова болест са обусловени от повишеното кръвно налягане, като това е само видимата част на проблема. Неконтролираното в млада възраст повишено кръвно налягане е причина за развитие на бъбречни болести, на деменция и други заболявания в по-късна възраст.
Както ДУМА писа, в проект за изменение на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията МЗ предложи за 16-годишните допълнително изследване на кръвна захар и холестерол в рамките на профилактичните прегледи.
У нас има национална програма за превенция на социално-значимите заболявания, но е с недостатъчно финансиране, коментира представителят на СЗО за България доц. Михаил Околийски. По думите му по-малко от 10% от българите спортуват редовно, а е необходимо човек да изминава поне 6 хил. крачки дневно за добро здраве. "Ако намерим професионализъм и смелост да въведем здравното образование в училищата, ще постигнем осезаем ефект в рамките на 5-6 години", смята доц. Околийски.