01 Ноември 2024петък03:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На общата маса

Предлагат на страните от ОНД да изградят общ пазар на продоволствие

/ брой: 255

visibility 79

Роман Маркелов

Днес световните запаси от продоволствие са на рекордно ниско ниво, уверяват ни експертите от Продоволствената и селскостопанската организация на ООН (ФАО). И прогнозират по-нататъшно поскъпване на храните, които през последния месец вече се вдигнаха със седем процента.
На този тревожен световен фон и в Русия, и в повечето страни от Общността на независимите държави (ОНД) положението засега изглежда в зоната на оптимизма. Въпреки че за отделни стоки вече се забелязват проблеми. Затова е време да се замислим за изграждането на общ регионален пазар на храни, за да се компенсират липсващите стоки. Такъв план предложи наскоро президентът на Института по хуманитарни и икономически проблеми на продоволствената безопасност Александър Новиков. Това стана по време на видеомост Москва-Кишинев-Ереван-Астана-Киев. За развитието на новата форма на коопериране може би ще са необходими близо пет години, пресметна Новиков. Другият проблем е готови ли са за това икономиките на Русия и съседите ни? Експертите не дадоха отговор, но се съгласиха, че такава кооперация ще е от полза за всички страни.
"От гледна точка на физическата достъпност на хранителните продукти в Русия сега няма проблеми", убеден е директорът на Аграрния център (Евразийски център за продоволствена безопасност) на МГУ "Ломоносов" Сергей Кисельов. По думите му, както предприятията, така и държавата имат достатъчно резерви не само за задоволяване на вътрешното търсене, но и за изпращане на продоволствие за износ. Необичайното лято обаче е попречило на икономическата достъпност на продоволствието. Според оценката на Кисельов, увеличаването на цените на храните създават проблем за близо 3-4 процента от руските граждани. "Има региони, където хората харчат за храна и по 40 процента от доходите си. Трудности в този план имат например Ивановска област, Тива и Алтай", каза Кисельов. "Средно в страната за хранителните продукти нашите съотечественици плащат близо по 30 процента от доходите си, в отделни случаи - до 50 процента", оплака се Новиков. Ще отбележим, че в развитите икономики този показател се колебае на ниво 15-18 процента.
Достатъчно сигурно в сферата на продоволствената безопасност се чувстват и съседите ни от ОНД. Въпреки сушата, която удари в различна степен Армения, Казахстан, Молдова и Украйна, тези страни могат през тази година да осигурят вътрешното потребление и дори да продължават да изнасят хранителни продукти.
Проблемите обаче също остават. И трябва да се подчертае, че те до голяма степен са общи. "Нашите показатели за производителност изостават от развитите страни. Затова аграрният сектор на Украйна настоява за реформи", сподели проблема ръководителят на международния икономически отдел на Националния институт по стратегически изследвания при президента на Украйна Ирина Клименко. Русия също силно изостава от развитите икономики по производителност на труда.
"В черноземните райони на Нижгородска област могат да се събират не по 20 центнера зърно от хектар, както е сега, а по 100 центнера", убеден е Сергей Кисельов. За това, разбира се, е необходима модернизация на производството. "Все пак трябва внимателно да предприемаме мерки за увеличаване на добива, за да не сринем цените на пазара", предупреди Кисельов.
Нещо повече, нашата страна, по думите му, има потенциал за отглеждане на такива тясно специализирани продукти, като органичните. Ще припомним, че те се произвеждат без промени в генетиката и почти без използване на пестициди. Такива биопродукти са много по-скъпи от обикновените.
 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ