05 Юни 2025четвъртък11:44 ч.

На истината й е тясно, ако й надянат военен мундир

/ брой: 22

автор:Симеон Николов

visibility 5172

Симеон НИКОЛОВ


От репликата на уважаван български експерт от "Демократична България" за "успехи" на Украйна в електрониката, постигнати през 2014 г., до изявленията на Кондолиза Райс (бивш държавен секретар на САЩ) и Робърт Гейтс (бивш шеф на Пентагона) за почти пълна зависимост на Киев от икономическа и военна помощ и премълчаваните факти за украинските политици и грешките на ЕС в периода от 2014 г. до днес, се очертава опасността да изпаднем в тоналността на характерните за военно време тотална пропаганда и подмяна на истината. А не това трябва да предопределя мотивите ни за необходимата помощ за следвоенно възстановяване на страната.
Няма съмнение, че войната нанася и ще продължи да нанася още дълго и икономически щети върху Украйна. Но не само по отношение нивото на икономическото развитие на страната преди войната, а и относно нивото на демокрацията в нея  срещаме странни определения от рода на "процъфтяваща демокрация", "защита на европейските ценности" и др. Впрочем, в класацията на страните в света по състоянието на демокрацията в тях, публикувана през февруари 2022 г., Украйна е поставена в Трета група държави с "хибридни режими" и оценката за нивото на демокрация в нея е 5 точки по десетобалната система. За сравнение, нашата страна е във Втора група страни с "непълна демокрация4 с 6 до 7 точки.
По време на управлението на либерално-консервативния блок на Петро Порошенко, неолибералния Народен фронт на Яценюк и крайнодясната Радикална партия се ускори  икономическият упадък на Украйна. Насоките на МВФ доводеха до замразяване на пенсиите, намаляване субсидиите за цената на газа, освобождаване плодородните украински земи за приватизация. Международните корпорации печелеха, а местните олигарси се опитваха да парцелират своите интереси. След асоциирането на Украйна с ЕС през 2016 г. настъпи драматична деиндустриализация на страната. Износът от стомано-преработвателната промишленост спадна от 21,2 милиарда щатски долара на 12,7 милиарда щатски долара. Уволнени учени от оръжейните заводи продадоха знанията си на севернокорейски субекти, което даде перспектива за огромно увеличаване на възможностите на ракетния арсенал на Северна Корея. Олигарси и прекупвачи продадоха съветско въоръжение за над 32 милиарда долара, достигнало до съмнителни воюващи сили по света, за което трябваше да си спомним, когато бяхме помолени да им доставим своето, за да се защитят от руско военно нахлуване. Още преди войната Украйна беше една от най-корумпираните страни в Европа, факт, който вероятно се е влошил по време на войната. Неслучайно в Конгреса на САЩ поискаха контрол над това къде отиват доставяните оръжия.
Доставяните от Запада оръжия помогнаха за доунищожаването на страната. Финансовата подкрепа за почти фалиралата страна едва ли ще може да покрие финансовите нужди. ЕС обеща 1,5 млрд. евро на месец през 2023 г., но украинското правителство поиска 5-9 млрд. евро на месец. Истинската промяна към мир е свързана с промяна на мисленето: Нито само оръжия, нито анексирането на чужди територииии могат да донесат мир. Светът не принадлежи само на Запада и САЩ няма да бъдат единствената световна сила. Разширяването на НАТО не може да допринесе за повече стабилност в Европа.
Изследователят Дейвид Ноак е много прав, отбелязвайки, че когато политиците в Западна Европа казват, че Украйна се бори за "нашите ценности", те всъщност нямат предвид представителна демокрация - те имат предвид едва овладян неолиберализъм, който де факто е сринал Украйна в социално-икономическо отношение.
Няма съмнение, че след войната ще трябва дълбоко да се бръкнем за помощи за един съседен, славянски, изстрадал народ. Но причините за икономическия срив се коренят в годините далеч преди 24 февруари 2022 г. и за тях има също конкретни виновници, както и за започване на самата война. Само обективният поглед над протичащите процеси позволява убедителното аргументиране на бъдещи държавнически решения.

www.expert-bdd.com

Със съкращения

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ