МЗ се отказва от електронната здравна карта
36% от ражданията у нас са със секцио, алармират специалисти
/ брой: 34
"Решихме, че не е нужно да има електронна здравна карта, а с една карта гражданите да имат достъп до услуги от всички сфери на администрацията", заяви здравният министър Стефан Константинов.
ДУМА припомня, че идеята за създаване на електронна здравна карта е от над 8 години. С новата идея обаче за единна карта на практика 8-годишните усилия отиват на вятъра.
Константинов поясни, че е в ход процедура по избор на изпълнител за изграждане на интегрираната електронна здравна система. Проектът БАЗИС на стойност 9.7 млн. лева трябва да приключи през октомври 2013 г. Тогава ще са достъпни електронни рецепти и електронни болнични листове и хората ще имат достъп до електронното си здравно досие.
Иначе проектът на МЗ се изпълнявал паралелно с проекта за електронна идентификация на българските граждани, осъществяван от Министерството на транспорта и информационните технологии, поради което било преценено да няма отделно електронна здравна карта. Според Константинов така няма да се разпиляват и дублират средства. Това стана ясно по време на седмата конференция по електронно здравеопазване.
Сега например електронният подпис е вход към електронното здравно досие, което всеки здравноосигурен българин има. От НЗОК обаче обясниха, че в момента доразвиват системата на здравното досие и достъпът до него ще бъде улеснен. Гергана Ненчовска, директор на дирекция "Информационни и комуникационни технологии" в НЗОК обясни, че се работи по вариант достъпът да става с код, като едновременно с това досиетата се интегрират към проекта на транспортното министерство за идентификацията на българските граждани.
Зам.-министърът на информационните технологии Валери Борисов заяви, че през март или най-късно в средата на 2013 г. ще приключи проектът за електронна идентификация на българите. В резултат на това ще бъде избран физически носител - карта или някакъв друг, чрез който хората ще получават различни електронни услуги.
Регистърът на ражданията, който заработи в началото на т.г., засякъл, че 36% от ражданията са с цезарово сечение. "Не знам доколко това може да се мотивира медицински", коментира д-р Константинов. Той съобщи, че през т.г. се очаква всички линейки да бъдат оборудвани с електрокардиографи и още докато пациентът е на път, да се прави връзка с центровете по инвазивна кардиология.