17 Май 2024петък13:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мюсюлманите в Австрия се чувстват притиснати до стената от законопроект за исляма

/ брой: 44

visibility 25

Алберт Оти и Алкимос Сарторос
ДПА


"Мюсюлманите се чувстват неразбрани и под подозрение", заяви организацията "Австрийска ислямска общност" във връзка с планирания закон за исляма и предвидените в него ограничения. В сряда се очаква законопроектът да бъде прокаран в австрийския парламент, където мнозинство имат социалдемократите и консерваторите. Въпреки настоящите търкания ислямската общност беше главната движеща сила зад проекта за осъвременяване на остарелия закон, управляващ отношенията между държавата и исляма от 1912 г. насам. Законопроектът съдържа няколко положения, които ще облекчат живота на близо 600-те хиляди мюсюлмани от 8,6-милионното население на Австрия - втората по численост религиозна група след католиците. Например мюсюлманските духовници ще добият правото да посещават болнични пациенти, войници и затворници. Освен това училища и други обществени институции ще трябва да предлагат храна съгласно мюсюлманските правила.
От друга страна, законопроектът подчертава, че националните законови норми стоят над мюсюлманския закон - шериата, клауза, която отсъства от австрийските закони, ръководещи другите религии. Законопроектът прекратява също така изпращането и плащането на възнаграждения на имами от Турция и други страни, забранява финансирането от чужбина и въвежда мюсюлмански теологичен семинар във Виена за обучаване на мюсюлманското духовенство.
Министърът на външните работи и интеграцията Себастиан Курц заяви, че се стреми към развиване на "ислям от австрийски тип" и смята, че обученото в Австрия духовенство по-лесно ще намира връзка с местната мюсюлманска младеж и по-успешно ще се бори срещу радикализацията. "Нуждаем се от модели, особено за младите хора, и точно тук е ролята на имамите", казва за ДПА 28-годишен консерватор. Мюсюлманите обаче критикуват политиците, че свързват дебатите за осъвременяване на законодателството за исляма с въпроса за екстремизма. "Разговорите за промените, към които се стремим, бяха помрачени от тероризма на "Ислямска държава" и атаките в Париж и Копенхаген", казва Карла Багаджати, говорителка на "Австрийска ислямска общност".
След атентатите на ислямистки екстремисти в Париж миналия месец висши регионални лидери в социалдемократическата партия призоваха за санкции срещу онези, които не желаят да се интегрират в обществото, имайки косвено предвид мюсюлманите. Тези идеи бяха приветствани от крайнодясната Австрийска партия на свободата, която се подкрепя от около 25 процента от гласоподавателите, както сочат настоящите допитвания - почти колкото всяка от формациите в управляващата коалиция: социалдемократическата и Австрийската народна партия. Според вътрешното министерство близо 200 австрийски радикали са заминали за Сирия и Ирак, за да се присъединят към джихадистите от "Ислямска държава".
Радикализацията няма да се спре с новия закон, а по-скоро със специални програми като съществуващата "гореща линия" по въпроси на екстремизма, предназначена за разтревожени родители, казва Томас Шмидингер, политолог и експерт по политически ислям. "Всичко, което законът прави, е да третира мюсюлманите неравнопоставено", казва преподавателят в университета във Виена, давайки за пример руската православна общност, която продължава да получава руска финансова подкрепа. Организацията "Австрийска мюсюлманска младеж" е още по-крайна и твърди, че новият закон за исляма може още повече да отчужди младежите мюсюлмани и да ги тласне към радикални групировки като "Ислямска държава". "Той подкрепя аргументите и обвиненията, лансирани от радикални агитатори", отбелязва младежката организация. "Австрийска мюсюлманска младеж" и няколко организации, представляващи мюсюлманите от турски произход, планират да оспорват новия закон за исляма в австрийския Конституционен съд.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 194

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 214

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 186

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ