15 Януари 2025сряда13:18 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Мюнхен - столицата на Бавария

Идете, разходете се, но... си правете сметката

/ брой: 39

автор:Йордан Василев

visibility 4590

... Според представите на някои българи и чужденци той е многомилионен град с високи сгради, със силно развита промишленост и забързан ритъм на живот. Трябва да отидете в Мюнхен и да се убедите, че такава представа не отговаря не истината. Градът наброява около 1,2 млн. жители, горе-долу колкото София, но е разположен на два пъти по-голяма площ, отколкото нашата столица.
Ако пристигнете в Мюнхен със самолет, ще кацнете на летището, което се намира на 25 км от покрайнините на града. С автобус или такси ще стигнете до централната част за около 20 мин., защото по четирилентовата магистрала няма ограничение в скоростта (това е валидно за цяла Германия).
В Мюнхен няма небостъргачи. Пощаден от бомбардировките на англо-американската авиация през Втората световна война, в него преобладават четири-пететажните здания, някои от които са построени преди сто, двеста, триста години. Градът изобилства с паркове и градини, а всички улици са с бухнали в зелено дървета. Всеки тротоар е разделен с лента от боя, като едната част е за пешеходци, а другата - за велосипедисти.


Когато посетите Мюнхен, поне един ден в 12 ч. непременно трябва да сте на централния градски площад. Там във внушителната сграда на кметството се провежда парад на фигурки, които изобразяват сцени от рицарски битки и показват бита на населнието в миналото. След това трябва непременно да посетите някои от дворците на някогашните баварски крале и херцози. Това са внушителни сгради - цели комплекси, разположени в огромни паркове.


Октоберфест събира всяка година хиляди почитатели на бирата  


Традиционната привързаност на мюнхенци към природата се е проявила и при организирането на Олимпийските игри през 1972 г. Освен огромния стадион и свързаните с него други спортни съоръжения те са създали внушителен по своите размери парк с хълмове, езера, канали, тревни площи, различни видове дървета, цветни градини. Всичко това може да се види от последния етаж на високата 160 м кула, до който с асансьор се стига за 30 сек. Оттам се открива панорама и към целия нискоетажен град. Единствената висока сграда е на централата на автомобилните заводи БМВ. До нея са цеховете, в които се произвеждат елитните модели на автомобилния баварец.
Футболният отбор на "Байерн" се слави като един от най-силните в Бундеслигата. Той има собствен стадион, който с настъпването на вечерта се осветлява, дори да няма мачове, и се превръща в една от атракциите на баварската столица.
В града се провежда грандиозен бирен фест. На площ от 600 дка се разполагат многобройни бирарии, където пивото се лее като вода и се пекат внушителни количества вурстове и наденички. Свирят фолклорни оркестри и хората пеят и танцуват. С всяка изминала година цената на бирата и мезетата се увеличава. На последния октоберфест (фестивалът се провежда винаги през октомври) еднолитрова халба бира струваше 8 евро, а една печена наденичка от 50 г - 6 евро. Въпреки това и в условията на криза на него се събраха рекордно голям брой посетители от Германия и от чужбина. Празнуваха 800 хил. германци и 160 хил. любители на бирата от Белгия, Холандия, Дания, Люксембург и Англия. Е, случи се, че и аз бях там, защото по това време гостувах на мои познати. Те ме почерпиха с халба бира и  две наденички. Там срещнах българи, които работят в Мюнхен и околностите му, както и студенти. Според тях в Бавария си изкарват прехраната и учат около 20 хил. наши сънародници.
А иначе за бавареца всеки ден е своеобразен бирфест. След края на работния ден той се отбива в кварталната кръчма да изпие халба или бутилка бира, и да замези с наденичка или вурст. После по време на вечерята си вкъщи и след нея, докато гледа телевизия, изпива още 2-3 бутилки. На сутринта имащите работа стават призори, закусват и пият т. нар. германско кафе - екстрат с вода и мляко. В уловията на криза по-голямата част от баварците не карат колите си, а се придвижват с велосипеди. Освен предназначените за тях алеи и трасета има и стоянки за колелетата им към всяко учреждение, предприятие и фирма. Един или двама служители ги охраняват и почистват. Те са на заплата, но след края на работното време повечето от работниците и служителите им дават по 1-2 евро, нещо като бакшиш по български. Там се срещах с един сънародник - Костадин Белев, който работеше като такъв охранител-чистач. Каза ми, че  имал голям късмет, като си е намерил такава работа. От фирмата му плащат минималната заплата 800 евро, а от бакшишите си изкарва още толкова.
А иначе една екскурзия за българин с минимален, или дори среден доход в Германия, в частност в Бавария, е доста скъпа за джоба му. Нощувката в хотел две звезди струва 30 евро без храна. За закуска се доплаща по 10 евро, за обяд и вечеря - по 20. Но пък в магазините за хранителни стоки цените са както в България, а някои дори и по-евтини. Аз си купувах подобие на българския телешки салам за 2,5 евро килограм, а у нас той се продава за 8 лв. Гръцки, испански и португалски маслини се продават за 1,80 евро, които у нас струват 6-7 лв. Литър зехтин струва 2,5 евро, у нас - 8 лв.
Но приобщаването към културата в Германия е доста скъпо. Входната такса за музей е от 15 до 20 евро. За да се кача до върха на старовремска кула от средновековието платих 11 евро, защото навярно това е за амортизация на каменните стъпала. А, ако си купех и проспект за нейната история, само той щеше да ми струва 17 евро.
Така че всеки може да си направи сметката какво ще му струва едно посещения в Мюнхен и колко дълго може да продължи то...

Спират Сарафов за главен прокурор

автор:Дума

visibility 46

/ брой: 8

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 40

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 48

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ