Прокуратурата категорична:
МВР подслушвало незаконно, трима полицейски шефове с обвинения
Цветан Цветанов хвърлил вината върху професионалното ръководство на структурите
/ брой: 89
Две трети от сигнала за подслушване на политици и журналисти, подаден от лидера на БСП Сергей Станишев, са верни, призна вчера Сотир Цацаров. Установени са тежки нарушения на МВР при подслушването. Има изтрита информация и съпротива от страна на ведомството срещу проверката, стана ясно от думите на Цацаров. Констатирани са злоупотреби със служебно положение. По случая са изготвени 2 доклада - класифициран и публичен. Постоянният представител на Генералния секретариат на Европейската комисия у нас вече е запознат с резултатите от проверката, обяви Цацаров.
Цялото видеонаблюдение в София за месец е било иззето от прокуратурата, за да се възстанови движението на автомобила, подозиран за нерегламентирано подслушване. 22 души са разпитани. Някои от лицата са привиквани в прокуратурата повече от веднъж, за да се изчистят непоследователните им и противоречиви твърдения.
"Страната на сенките" - така зам. главният прокурор Сарафов определи ситуацията около поставянето на задачи на екипа, използвал вана за подслушване. Според него процедурата по употребата на СРС може да бъде разделена на 2 етапа. В първия се упражнява строг контрол, щом нещата стигнат до директор на СДОТО обаче, регламент не съществува. Цацаров заяви, че там се дават нареждания устно и по телефона, резултатите се вписвали в тефтери, които не са класифицирани и се създавали условия за злоупотреби. Той отбеляза като сериозен пропуск липсата на отчетност. В днешния век на комуникации тази техника трябва да се съхранява не по-малко строго от ядрените куфарчета, категоричен бе Сарафов.
Проверката е установила, че в МВР липсват писмени регламенти за унищожаване на записи от ненужни или неразрешени СРС-та, за поставяне на задачи на екипа, който се занимава с мобилното подслушване и следене, както и за провеждането на т.нар. тренировъчни мисии с тази техника. Някои от членовете на екипа, ползващ автомобила, са заявили, че никога не са излизали на тренировъчни мисии, други са твърдели обратното.
Трудно мога да допусна, че служителите, които боравят с тази техника, могат да предприемат частни мисии, коментира Цацаров. Той обясни, че автомобилът не може да бъде използван за превоз на товари, тъй като е специално оборудван за следене. Прокурорът недоумява как служителите не са заподозряли, че има нещо нередно, щом са излизали по служба, вършели са някаква работа, а по никакъв начин не са отразявали това в документите.
Цацаров бе категоричен, че кръгът от виновници за проблема с подслушването може да се увеличи в рамките на постановеното разследване. Стана ясно, че предстоят разпити на няколко главни секретари на МВР. Сарафов цитира закона за употреба на СРС. "Изпълнението на закона се възлага на министъра на вътрешните работи и на председателя на ДА "Национална сигурност", които дават указания по прилагането му съобразно компетентността си", което означава, че всички вътрешни правилници и наредби на двете институции са от техните правомощия. Законът директно указва на вътрешния министър да следи за нарушения при прилагането на СРС и дори да налага глоби. Привиканият за обяснения Цветан Цветанов се оправдал, че е политическо лице в ръководството на МВР, а "по отношение на техническата дейност има други лица".
Вече тече производство срещу трима шефове на СДОТО - Сергей Кацаров и предшествениците му Цветан Иванов и Камен Костов. Повдигнати са им обвинения, че не са изпълнили задълженията си по служба и не са създали условия за контрол на специализираната техника, което е довело до тежки последици и уронване престижа на МВР. Наказателно производство се води и срещу шефа на отдел 4 в СДОТО Радко Димитров.
Разминаване
Налице са фрапиращи разминавания между отразяването на използването на техниката в пътни книжки, дневниците за излизането й от гаража и за реално извършената работа. На 15, 16 и 26 март автомобилът би трябвало да е в гараж на МВР, вместо това е кръстосвал по софийските улици. Според документацията на 10, 14, 25 и 27 март бусът е излизал от гаража между 10 и 12 ч., но е засечен от камерите и вечерта. Категорично е установено, че посоченият в сигнала на Станишев автомобил е идентичен с този, който прокуратурата иззе от МВР.
На 28 март, когато Станишев публично оповести получената информация, че МВР следи незаконно политици и бизнесмени, шефът на отдел 4 в СДОТО Радко Димитров е празнувал 50-годишнината си. Почерпката започнала от 13,30 ч., но е прекратена след новината. Димитров и група служители решават да "поработят" и вечерта се впускат да демонтират цял блок от системата на специализираната апаратура. Цацаров обясни, че полицейският началник използвал "наш технически начин, грубо казано - разглобяване с отвертка". Процесът трае до към 22 ч., но търсенето на диска, на който се съхранява информацията, е неуспешно. Димитров се обажда на фирмата доставчик на техниката и иска специален код за достъп. В резултат в 7,58 ч. на 29 март той изтрива всички данни върху картите памет, засяга и операционната система. В първото си изслушване Димитров е премълчал за интервенцията, впоследствие признал и се оправдал с "претоварване на системата". Според прокуратурата това не е в правомощията му, а и не е имало нужда от подобна операция. Държавното обвинение ще положи всички усилия, за да се възстанови информацията, която е била унищожена. Докато не възстановим изтритата информация, не може да потвърдим или отречем дали тези служители са работили по нареждане или по собствена воля, коментира главният прокурор. Във връзка с опита за саботаж и изтриване на информация Цацаров коментира "в кръга на шегата", че "може би не е стигнало времето да се посегне и на записите от видеоконтрола в СДВР".
В хода на проверката е бил направен и опит да се подведе проверяващият екип за възможностите на използваната техника, оплакаха се от прокуратурата. На 3 април настоящият директор на СДОТО Сергей Кацаров е изготвил справка, според която спецтехниката, с която службите разполагат, не може да записва глас. Това обаче не е вярно, категорични са прокурорите. Технологията по подслушване дори не може да бъде засечена от мобилните оператори, ванът е "автономен" от тях, признаха от прокуратурата.
115 000 искания за локализиране на различни лица е отправило МВР от началото на септември 2009 г. до момента. Местоположението е установявано както по мобилния телефон на гражданите, така и по трафичните данни и имейлите им, съобщи зам. градският прокурор Роман Василев.