21 Октомври 2025вторник19:50 ч.

Даниела Доковска:

МВР не допуска защита при задържане

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 247

Органите на МВР не искат и не допускат адвокат при взимането на първоначалната мярка 24-часовото полицейско задържане под стража, заяви председателката на Висшия адвокатски съвет Даниела Доковска по време на дискусия за правната помощ.
Това е много голям проблем, каза тя и посочи, че има инструкция на главния прокурор, според която на задържания трябва да се осигури адвокат до определено по норматив време. "Тази инструкция трябва да бъде широко популяризирана, трябва органите на МВР да се обучават да знаят, че когато работят с хора, работата е подчинена на определени нормативни правила и не може да работят въпреки тях", посочи Доковска.
В България няма първична правна помощ, каза Доковска и обясни, че това е така, защото тя се получава с разрешение от председателя на Националното бюро за правна помощ. Тя изтъкна, че се приемат закони без финансова обосновка и даде пример с последните промени в НПК, с които бе въведена фигурата на резервния защитник. Адвокатката каза, че министър Маргарита Попова обещала резервен защитник да се ползва по изключение за най-много по 3-4 дела годишно.
Само за миналата година обаче са били назначени около 70 резервни защитници, за които нямало предвидени пари. "Резервният защитник" изкриви идеята за правна помощ, защото не се плаща за правна помощ, а за да не се отложи делото, обясни Доковска. Това довело до абсурда да се назначават резервни защитници без необходимост. "Това е безстопанствено отношение към разходите на държавата и парите на данъкоплатците", посочи юристката.


Само 25,2% от гражданите с правен проблем са се обърнали към адвокат относно начините за решаването му. Това показва изследване на "Отворено общество" от февруари. Правото на правна помощ е непознато за преобладаващия брой граждани. На въпрос "Знаете ли, че при определени правни проблеми, ако не може да заплатите сам услугите на адвокат, имате право на правна помощ?" 63% от хората отговарят, че не знаят. Безплатна правна помощ изобщо някога са ползвали само 1,7% от гражданите, тоест 20 души от анкетираните 1175.

Европрокуратурата разкри фиктивна мидена ферма край Емине

автор:Дума

visibility 1911

/ брой: 196

Арестуваха убиеца на 15-годишното момче в мола

автор:Дума

visibility 1783

/ брой: 196

Над 41% е натрупаната инфлация за петилетка

автор:Дума

visibility 1741

/ брой: 196

Над 41% е натрупаната инфлация за пет години

автор:Дума

visibility 1779

/ брой: 196

Всеки трети работодател планира нови назначения

автор:Дума

visibility 1888

/ брой: 196

Кристин Лагард: България ще има пълноправен глас в еврозоната

автор:Дума

visibility 1898

/ брой: 196

Приеми условията на Путин

автор:Дума

visibility 1820

/ брой: 196

ВМРО-ДПМНЕ спечели в 53 от 80 общини

автор:Дума

visibility 1605

/ брой: 196

САЩ се заканиха и на Колумбия

автор:Дума

visibility 1747

/ брой: 196

Накратко

автор:Дума

visibility 1439

/ брой: 196

Трагедия

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1455

/ брой: 196

Свръхочаквания

visibility 1562

/ брой: 196

Всички деца заедно трябва да учат за всички религии

автор:Велиана Христова

visibility 1885

/ брой: 196

Майсторът на усмивката и иронията

автор:Дума

visibility 1532

/ брой: 196

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ