30 Април 2024вторник21:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Куриози на трапезата

Музика за стомаха, приключение, но и...

Храни желани и нежелани, храни забранени, които тайно се предлагат на чревоугодниците

/ брой: 8

автор:Огнян Стамболиев

visibility 8074

Всяка страна си има своите обичаи и предпочитания в областта на храненето, затова и кухните по света са толкова много. Интересно е, че редица храни и продукти, които са популярни в Европа, са нежелани и дори забранени в Америка и в другите части на света.

СИРЕНЕТО РОКФОР   
е сред любимите деликатеси на французите, които се гордеят с него, но в Австралия  и Нова Зеландия е забранено за внос, продажба и консумация. Както е известно, рокфор се прави по специална технология от непастьоризирано краве мляко и е със синьозелени жилки плесен.
Според медиците именно рокфор е причина за дълголетието на французите (укрепва сърдечния мускул и има противовъзпалителни свойства), но в другия край на света го смятат опасно за здравето тъкмо поради плесента.



АБСЕНТЪТ
е напитка със солидно спиртно съдържание, особено популярна през ХVIII и ХIХ век във Франция. Била е извор на вдъхновение за поети, музиканти и художници като Ван Гог, Бодлер, Тулуз-Лотрек. В началото на ХХ век Френският сенат гласува единодушно за забрана на производството му и то е спряно за повече от сто години.
От 2011 г. с разрешение на Сената забравеният вече абсент се произвежда отново, макар и в малки количества, и се предлага предимно на чуждите туристи като атракция, като връщане към легендарната "Бел епок".

ТРИГУНИТЕ ФЛАПДЖЕКС
са триъгълни сухи пасти от овесени ядки и сушени плодове. Това е особено популярен сладкиш сред англичаните и скандинавците за чая в пет след обяд.
Доскоро тригуните са продавани и в училищните павилиони за закуска. Но един инцидент, при който ученик от Есекс наранява окото на свой другар, като го замерва със сухия флапджекс, принуждава правителството на Великобритания да го включи в регистъра на забранените храни и стоки.

... и специална лъжичка за заклетите поклонници на абсента



ПТИЧЕТО ЖЪЛТУР
Френските и италианските гастрономи имат голяма слабост към тази малка жълточервеникава птичка. От нея готвачите приготвят странен деликатес, като една порция струва от 150 до 200 евро! Разбира се, ястието има дълга и скъпа предварителна подготовка.
Птичката се поставя за около две седмици в клетка на тъмно и така се променя начинът й на хранене. Дават й се много овес и просо, докато увеличи чувствително теглото си и изгуби нормалните си пропорции. Готви се, като предварително се потапя в алкохол и след това се пържи на слаб огън. Сервира се увита в салфетка, за да се съхранят всички аромати от нея и "за да се скрие това престъпление от лицето на Господ", както казват гастрономите-французи. Консумира се цялата с кожата и костите. Поглъща се със задницата напред.
Ритуалът е забранен във Франция, но според печата все още има заведения, където се предлага тайно.

Дюнерджии


ЯЙЦАТА КИНДЕР
Тези кухи шоколадови яйца, особено обичани и от българските деца, както знаем, крият в себе си различни малки играчки-изненади. Повечето от тях са от пластмаса, по-рядко от метал, и се сглобяват от детето.
В Европа се произвеждат и продават без проблеми от десетилетия, но в Щатите са забранени. Имало е случаи, при които деца са ги поглъщали целите и са се задушавали, което е принудило властите да вземат това крайно решение.

РИБАТА БАЛОН
Тази странна океанска риба, на японски "фугу" - риба "балон" или риба "таралеж", е едно от най-прочутите ястия в японската кухня. При това рибите са смъртно отровни, ако не се приготвят правилно. Именно от съдържанието на отровата тетродотоксин идва името на този вид риби. Отровата е достатъчна, за да убие човек само за няколко секунди, и това е причината рибата да бъде толкова известна в целия свят. От нея се прави най-изисканото суши - сашими.
В Япония тази риба се приготвя по различни начини и се сервира като един от най-скъпите деликатеси. Готвенето й изисква огромно внимание и майсторство. Дори в Токио ресторантите, които я предлагат, са малко. Но в страните от Европейския съюз рибата е включена в регистъра на забранените храни и продукти.

КЕТЧУП
Кетчупът е сред любимите храни-подправки на американците, особено в заведенията за бързо хранене.
Те просто не могат без този сос. Кетчуп (на английски ketchup) е зеленчуков сос, в състава на който влизат основно доматено пюре, чушки, нишесте, сол и различни подправки. Днес малцина знаят, че родината на кетчупа не е Америка, а Китай. През XVII век внасят от Китай сос, направен от аншоа, орехи, гъби и печен боб. Наричал се е koechiap, или ke-tsiap (на един от китайските диалекти). В груб превод това означава разсол от осолена риба или мекотели. В старите рецепти домати не влизали, а се приготвял от аншоа, орехи, гъби и фасул, смесени с чесън и вино. В края на XIX век в кетчупа започват да добавят домати. Новият продукт се оказва много успешен и бързо става популярен в Европа и особено в Щатите.
Наскоро кетчупът обаче влезе в списъка на нежеланите храни във Франция. А просветното и здравното министерство в тази страна го забраниха в бюфетите и столовете в учебните заведения.

 ДЮНЕРИТЕ
Това е традиционна турско-арабска храна, която през последните десетина години нахлу стремително и у нас. Тя представлява ситно накълцано пилешко, агнешко или говеждо месо, запържено с много подправки и много мазнина, увито в питки.
И както може да се види, месото стои по цял ден на открито и е изложено на замърсяване и най-вече на уличен прах, както и на набезите на насекомите. С две думи: хигиената е под голям въпрос.
Затова и в редица европейски страни тази ориенталска храна е нежелана, а на места дори забранена. У нас при липсата на хигиенно-санитарен контрол (какъвто имаше преди промените) консумацията на дюнери носи известен риск.
 

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 386

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 357

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 315

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ