25 Юли 2025петък23:49 ч.

Москва определи като "огромна грешка" изгонването на руски дипломати

автор:Дума

visibility 1059

Страните, които са се поддали или се подават на натиска на Лондон за изгонване на руски дипломати, правят "огромна грешка". Това обяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от РИА Новости./Снимка БГНЕС/ Тя обаче допълни, че Лондон и Вашингтон са оказали колосален и нечовешки натиск спрямо страните от ЕС. Ние добре разбираме колко нечовешки натиск са оказвали на парнтьорите си, използвайки принципа на проявата на солидарност и единния външнополитически курс, обясни Захарова. Но допълни, че страните, които не са се присъединили към тази акция демонстрират отговорност не само в двустранните отношения с Русия, но и на първо място към международното право.
Външното министерство в Москва продължава да твърди, че Великобритания отказва да предостави информация по случая Скрипал и така нарушава именно международното право.
Според Захарова Русия за четвърти път се обръща към Лондон по официалните канали с предложение за сътрудничество в разследването. Съответните ноти на руското посолство в Лондон са изпратени на 6,13,14 и 22 март. Британската страна мълчи или изпраща неграмотни отговори. Според Захарова Лондон умишлено избягва контактите с руското посолство.
Тя нареше тотална световна фалшификация разпространеното от Лондон "доказателство" за намесата на Русия в покушението срещу бившия шпионин.
Според ведомството презентацията на Лондон по случая е направена от британския посланик по време на закрита пресконференция и след това е разпространена сред британските дипломатически мисии преди масовото експулсиране на руски дипломати. По-рано Захарова обяви, че публикуваните от Лондон документи по случая напомнят на работата на ученици от долните класове.
Захарова отговори и на британския външен министър Борис Джонсън, който по-рано сравни случая Скрипал с началото на романа на Достоевски "Престъпление и наказание". "За разлика от Борис Джонсън, ние всъщност сме чели Достоевски, обичаме го и го знаем. Ето негов цитат: "От сто зайци не можеш да направиш кон. Стотици подозрения не правят доказателство", подчерта Мария Захарова.
Тя още веднъж повтори категоричната позиция на Москва, че Русия няма нищо общо с отравянето на Скрипал. След това се обърна към британските власти с думите: "Ако имате някакви сведения, предоставете ги".

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 639

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 672

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 643

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 2785

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ