26 Юни 2024сряда21:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Молитвата на гората

С идването на демокрацията държавата стана "мащеха" за нашето зелено богатство, което е жертва на мародери

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 1618

Доц. Александър МАКАВЕЕВ,
доктор по икономика


"Пътнико, който минаваш оттук, не посягай към мен!
Аз съм твоят огън в студената зимна нощ!
Аз съм твоят навес, под който се скриваш през летния пек и моят плод утолява твоята жажда!
Аз съм гредата, която подпира твоята къща!
Аз съм твоята маса!
Аз съм дъската, с която строиш своя кораб!
Аз съм вратата на твоята къща!
Аз съм дървото на твоята люлка!
Аз съм дъската на твоя ковчег!
Пътнико, който минаваш покрай мен,
чуй моята молитва:
НЕ ПОСЯГАЙ КЪМ МЕН!"



Тази молитва бе изписана на голям плакат и поставена в края на гората в близост до автомагистрала, водеща до унгарския град Мишколц. Аз моля читателя да ме извини, че не мога да му  поднеса поетизиран превод (уви, не съм поет!), но и от цитата добре се вижда преклонението на унгареца  пред гората. Казаха ми, че тази молитва може да се прочете от автомобилисти, туристи и летовници и  покрай други пътни магистрали и туристически обекти. Текстът те кара да се замислиш, как да откъснеш клонка, как да отсечеш дърво, как да посегнеш на гората? Та това е и молитва на  безсловесното дърво, която

по святост е равна на човешката

на Отче наш...
Трябва да признаем: това отношение към гората  е присъщо на всяко цивилизовано общество. Известно е, че на Запад се изисква съдебно решение, провежда се допитване до обществеността и едва тогава се отсича дърво или се прави сеч. Единствено у нас гората е беззащитна.
По повод месеца на гората е редно  да приведем и някои не толкова приятни "горски" факти.
От анализа на статистическите данни за последните 30 години се установяват две диаметрално противоположни тенденции по отношение на залесяването и дърводобива. За 1980-1989 г.  България е имала малко повече от 33 млн. декара залесени гори. От тях ежегодно са залесявани  между 0,89 и 1,98 процента, като средно за десетилетието е 1,19 процента. С идването на тъй наречената демокрация държавата стана "мащеха" за гората. За първите 10 години (1990-1999) са залесени едва 0,43 процента, което е 5 пъти по-малко от социалистическия период. За следващите 8 години

данните са още по-стряскащи

- едва 0,17 процента, или 7 пъти по-малко. За последните три години не разполагаме с данни, но вероятно те са още по-нелицеприятни.
При добива на дървесна маса (за строителна  дървесина, дърва и вършина) се наблюдава обратна  тенденция. За десетте години по времето на социализма са добивани средно по 4409 хиляди  плътни кубически метра дървесна маса, в това число строителната дървесина е била 52 процента, а  дървата и вършината за огрев - 48 процента. През следващите 10 години дърводобивът намалява с 11 процента (средно 3927 хиляди плътни кубически метра), а през следващия 8-годишен период се увеличава с 14 процента (5023 хиляди плътни кубически метра). Но с реституцията на гората  частните реститути - горовладелци се "овълчиха" и от 2003 година почнаха да секат по около и над 6000 хиляди плътни кубически метра дървесина. При това за този период прави впечатление, че според статистиката дървата и вършината са станали между  57 и 60 процента за сметка на намалението на строителната дървесина.
В действителност гората се сече много повече от това, което статистиката отчита. Не случайно се говори за съществуването на дървена мафия, която е намерила

лесен начин за трупане на милиони

Въпреки че от 2008 година се назначиха горски стражари и въоръжена охрана, незаконната сеч продължава. От 1997 година до момента Законът за горите е претърпял 40 изменения и допълнения, но резултатите са незабележими. Налага се изводът, че трябва да се регламентира задължението на всеки горовладелец да залесява и подмладява ежегодно най-малко 1,5-2,0 % от притежаваната гора, а когато е извършена сеч - това да става за цялото  сечище. Добивът на дървесина да се регулира по  горски стопанства и да се постави в зависимост от залесяването.
По мои изследвания, пустеещите земи у нас са над 35 процента от обработваемите. Пустеят и обработваема земя, и трайни насаждения. Напоследък някои граждани се преселиха във вилите си и живеят там целогодишно. Станало е масова практика  "виладжиите" да режат плодните дървета от  пустеещите земи и изоставените вилни имоти и по този начин отоплението им излиза безплатно. В това съм се убедил от собствени наблюдения, но за голямо съжаление никой не контролира - нито  общинската полиция, нито горската стража. Това мародерство се развива с бързи темпове. Ще дойде ден, когато по примера на Симеон Сакскобургготски, и други горособственици ще предприемат масово изсичане на горите си и ще се наложи

да приложим опита на Република Турция

Както е известно, преди години Тургут Йозал национализира 96 процента от горите на страната, за да ги опази и подобри. И колкото по-скоро това стане и у нас, толкова по-добре!
В края на краищата гората се създава за  десетки и стотици години. За нея се грижат поколения и тя трябва да остане за поколенията, за да ги дарява с чиста питейна вода, чист въздух и дълголетие.
P. S.
В духа на изложеното по-горе мисля, че Молбата на гората трябва да се допълни със следния текст:
"Мили собственици на гори,
залесявайте, за да има гора и за вашите
поколения!
Мили господин министър-председател,
моля ви за вашето финансово
благоразположение,
за да ме има и мен, гората!
Мили господин Симеон Сакскобургготски,
платете си милионите за изсечените държавни
гори, за да има милиони и за залесяване!"
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ