Мнозинството отказа да намали ДДС за хляба и лекарствата
Парламентът отхвърли предложението на БСП за диференцирана ДДС ставка на хляба и на лекарствата, заплащани от НЗОК. Проектът бе внесен от социалистите между първо и второ четене на промените в Закона за корпоративното подоходно облагане. "За" предложението гласуваха 65 народни представители, "против" – 65 и "въздържали се" - 41, с което то бе отхвърлено.
От БСП предложиха ДДС за хляба да стане 5%, а ставката за лекарствата - 9%. В сега действащия закон те се облагат с 20-процентно ДДС.
Абсурдно е хората със средни и ниски доходи да заплащат от приходите си ДДС, а корпорациите да са освободени от този данък, коментира от трибуната депутатът от БСП Надя Клисурска.
Крайно време е всички в тази зала да помислим за диференцираното ДДС, каквото е необходимо на българските граждани, обърна се тя към мнозинството. Клисурска припомни, че 1,6 млн. български граждани живеят под прага на бедността. А една от основните функции на данъчната система е точно преразпределителната. Точно тази функция дава възможност да се смекчи неравенството и през призмата на пазарната икономика да има справедливост за тези, които получават по-малко, добави народният представител. 30-40 % от потреблението на бедните хора отива точно за хляб, лекарства и ток, допълни тя.
От ГЕРБ обявиха предложенията на левицата за популизъм. Тома Биков стигна още по-далеч, заподозря лобизъм. Според него с по-ниско ДДС на лекарствата ще се стимулират фармацевтичните компании, но няма да се намалят цените.
Няма да подкрепим предложението на БСП за намаляване на ДДС върху хляба и лекарствата, защото нямат никаква гаранция, че намаляването на ДДС ще свали и цените, обяви той.
Според вас бедните хора ядат само хляб, но те сигурно ядат и сирене, и мляко, дайте да свалим ДДС на всичко, нагло продължи депутатът от ГЕРБ. Предложението на БСП било спекулативно, а грижата за хората минавала през социална политика, а не през ДДС.