Мнозинството отхвърли предложението на БСП срещу незаконния внос на лекарства
Парламентът отхвърли предложенията на БСП за промени в Наказателния кодекс, криминализиращи незаконния внос на лекарствени продукти в големи количества през границата.
Промените бяха внесени от ПГ „БСП за България“ и бяха подложени на първо гласуване. Левицата предлага като престъпление според Наказателния кодекс да се включи нерегламентираното пренасяне на лекарствени продукти в хуманната медицина в големи размери през границите. В сега действащата уредба това се разглежда като митническо нарушение. Промените предвиждаха да се наказват с лишаване от свобода до 6 години незаконно произвеждащите, внасящите и изнасящите на едро или дребно лекарствени продукти за хуманната медицина.
Промените са първа стъпка в решаването на проблема с незаконния внос на лекарства, заяви от парламентарната трибуна доц. Георги Йорданов от ПГ "БСП за България". Търговията с лекарства, обясни той, не е обикновена търговия. Не става въпрос за цигари или хранителни стоки. Това е продукт, който касае живота на една част от българския народ, категоричен бе Йорданов. Той нарече незаконния внос на лекарства цинизъм срещу живота на хората.
Целта на предложените от БСП изменения в НК е да се засили защитата на живота и здравето на българските граждани в случаите на нарушение на изискванията, свързани с лекарствата. С тези думи зам.-председателят на ПГ „БСП за България” Драгомир Стойнев защити проекта на левицата. Масовите случаи на нерегламентиран внос и износ, и продажба на лекарства не срещат адекватна реакция от страна на държавата, подчерта той.Само наказателната отговорност, предвидена сега, не е достатъчна. При действащата сега законова уредба, контрабандата на лекарства е само митническо нарушение, а ние предлагаме да бъде и престъпление, в случаите, когато е в големи размери, уточни Стойнев. Той каза още, че криминализирането на производството, внос, износ, съхраняването и търговията с лекарства, когато те се извършват в нарушение на закона, трябва да се наказва с лишаване от свобода до 6 години и това са част от предложенията на БСП.
Внесохме законопроекта за изменение и допълнение на НК преди седем месеца. Седем месеца, в които управляващите обясняват, че има проблем но не дават решението му, припомни от своя страна Крум Зарков. През тези месеци, някои хора пълнят гушите си от престъпни схеми за продажба на лекарства, а други умират, защото не могат да си платят лекарствата или, защото ги няма, категоричен бе зам.-председателят на ПГ "БСП за България". Нерешаването на този и други сериозни проблеми идва от факта, че Министерски съвет е напълно инертен и няма сериозни законодателни инициативи по ключови за българското общество въпроси. Ако държавата, регулаторните органи и Министерският съвет си бяха на място, нямаше да се стигне до предложенията за изменение на НК, завърши Крум Зарков.
Лобизмът и корупцията в тази сфера са силно изразени, подчерта депутатът Валентина Найденова. По думите й здраветона българските граждани трябва да бъде приоритет за народните представители. Затова трябва да бъдат покрити всички законодателни празноти по пътя от производството до продажбата на лекарства, както и транспортът им през границите на България. Ако контролът от производството до аптеката бе на място, сега нямаше да обсъждаме този проблем, категорична бе Найденова.