26 Юни 2024сряда18:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Многопартийността се завърна

За това, как анализаторите оценят перспективите пред партийното строителство в Русия, разказва социологът и директор на “Левада-центра”

/ брой: 289

visibility 66

Наталия Башликова
списание “Коммерсант-власть”


По принцип нашето общество търси ли партийна реформа?

Търсене има. То е достатъчно широко, макар засега да не е точно формулирано. То е предизвикано както от раздразнението срещу старите политически лидери, така и от протестните настроения, които дадоха импулс на очакванията, че всеки момент ще настъпи консолидация на демократичния спектър на силите на много широка основа, включвайки и някои умерени националисти.

Във вашите анкети срещу създаването на нови партии се изказват над половината от допитаните, а 66% смятат, че Русия няма нужда от повече от три партии.

Това е традиционната инертна маса на поддръжниците на т.нар. стабилност. А аз имам предвид именно другата част, която очаква промени и която подкрепя протестните мероприятия. Това е също една доста солидна част от гражданите – от 20% до 30%. Това са поддръжници на промените, хора, които в течение на последните две години са се изказвали за необходимостта от реформи, подкрепяли са антипутинските лозунги, макар да изхождат от различни идеологични позиции. Те са готови при определени условия да подкрепят широка коалиция или нова партия.

От какво се страхува инертното мнозинство? От демокрацията? Или просто не е им интересна политиката?

Действително, абсолютното мнозинство руснаци споделят отвращението си от политиката или отчуждаването си от нея: при 60% от тях разговорите за политика ги навеждат на отрицателни мисли и те не биха желали да участват в политически дела. Такъв е преобладаващият тон и властта се възползва именно от това. Режимът се крепи върху създаването на атмосфера на изкуствена липса на алтернатива и поддържането на населението в състояние на апатия. Над 80% от гражданите смятат, че те не са в състояние да повлияят върху приемането на решения в сферата на политиката. И въпреки това, около 30% са готови да подкрепят нова „истинска” партия.

Какво конкретно може да събуди тези граждани?

Продължителна стагнация в икономиката или остра икономическа криза. От друга страна, и без това вече се прояви прослойка от хора, сформирала се през годините на стабилност. Това са хора, които са по-обезпечени, предприемчиви, независими от държавата, сами пробили път в живота, и които изискват по-голямо уважение към себе си и по-голямо представяне на интересите им в политиката. Днешното положение явно не ги устройва. Тяхната маса ще продължава да нараства, макар и бавно, а исканията им непрекъснато ще се засилват.

Как оценявате шансовете на новите партии, които са над 160 по брой подадени заявления за създаване?

За по-голяма част от тях няма да се разчуе, защото те явно няма да попаднат във федералните канали. Телевизията ще говори за тях или с ирония, или с негативна оценка и в много голяма степен с интонация на дискредитиране. Затова мисля, че населението надали ще запомни някаква информация за тях.

Коя част от тях може реално да постигне нещо?

Ние имаме опита от 1990-те години, когато на политическата сцена се появиха над 120 политически движения и партии. От тях в избирателните списъци попадаха от 12 до 14. Общественото мнение е способно да задържи в полето на вниманието си този обем. Всъщност, те са по-малко, не повече от 5 или 7 партии. Мисля, че горе-долу това съотношение ще продължи и занапред. Техният успех зависи от това доколко активно те ще успеят да заявят за себе си, каква програма ще издигнат и дали ще имат достъп до държавната телевизия. Интернета и пресата, даже и независимата, не са достатъчни.

На какъв сегмент от избиратели могат да разчитат новите партии?

На населението на големите градове. Това е базата на модернизацията, на социалните промени. Това са нови хора, които се издигнаха буквално през последните години и които изискват реформи, и то не само политически. Те разбират, че сегашният режим блокира възможността за по-нататъшно развитие на страната, което поражда принципното и неотстранимото им несъгласие с режима. Режимът от своя страна притежава един много съществен ресурс и собствена социална база – това е индустриалната Русия, запазена от държавния социализъм: малките и средни градове, държавния сектор, пенсионерите и други хора, получаващи средства от бюджета, които се страхуват от реформи, изпитват носталгия по миналото и за които плановата икономика представлява най-адекватния вариант по отношение на представите им за държавно устройство и на характера на политическите им искания. Това е доста голяма маса от населението, която числено превъзхожда броя на модернизаторите.

Какъв процент от електоралното поле могат да завземат новите партии от това на вече съществуващите?

Новите партии ще представят много широк спектър. По-голяма част от тях ще са екзотични, не представляващи никой, и затова надали ще стигнат сериозен процент. Например националистите ще наберат не повече от 2-4%. За да получат подкрепа, партията трябва да има поне 5-7% - примерно толкова, колкото набра известният милиардер Михаил Прохоров на президентските избори. Ако той сериозно се заеме със систематична работа, то и сега ще има потенциал – около 18%.

Кога все пак може да очакваме кардинални промени?

Очевидно промените назряват, макар засега да не изглеждат достатъчно определени.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ