03 Май 2024петък08:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Много шум за... много пари

СЗО обича да ни плаши, защо ли?

/ брой: 125

visibility 18

Галина Младенова, Кристиела Симеонова

В навечерието на 31 май - Световния ден без цигарен дим - Световната здравна организация излезе с поредния си призив към всички правителства на планетата да предприемат мерки, ограничаващи тютюнопушенето. Всъщност нищо ново под слънцето. Експертите на СЗО от години заклеймяват цигарите като най-голямото зло за човека. Ето и сега експертите на организацията извадиха поредните стряскащи цифри: глобалната епидемия от тютюнопушене всяка година води до смъртта на около 6 милиона жители на планетата, както и на около 600 хиляди души, които не са пушачи, но са потърпевши от вредното вторично въздействие на цигарения дим. Това твърдят специалистите от здравната организация. И отиват още по-далеч - ако правителствата по света не предприемат необходимите мерки, до 2030 година преките жертви от употребата на тютюн биха нараснали на 8 милиона годишно. При тези цифри изводът е съвсем естествен - тютюнопушенето е първата и най-голяма причина за смърт в световен мащаб.
Странно обаче защо там, където бяха взети най-драстичните мерки за опазване от цигарения дим, резултатите не са особено обнадеждаващи. Британците например отбелязват, че след първоначалните надежди бързо е дошло отрезвяването - с всяка изминала година броят на отказалите се от цигарите намалява, а неотказалите се са започнали да пушат повече. В същото време разходите на антитютюневите кампании на Острова растат главоломно, надхвърляйки 33 милиона лири годишно. Според критиците на забраната, тези данни само показват, че положителният ефект от тази мерки е бил временен. Не много по-обнадеждаващи са резултатите и в Америка, където започна атаката срещу тютюна. Факт е, че пушачите в САЩ например са намалели чувствително. Факт обаче е също така, че драстично са се увеличили наркоманите, а броят на сърдечносъдовите и онкологичните заболявания не намалява.
Така или иначе, сигурно всеки от нас е чел множество публикации за вредата от тютюнопушенето. Малцина обаче са се замисляли какво стои зад тези статии, или пък кой ги пише. Всъщност повечето от тях са написани под натиск от страна на лекарите. А дали атаката не започва, след като навремето с някого престават да се делят печалбите от продажбата на тютюна? Т. е. с фармацевтите и продавачите на техните услуги и стоки - лекарите, които и днес димят с пълна пара, въпреки страшната истина за никотина, с която буквално ни заливат.
Не приемайте тези думи като реклама на цигарите. Далеч сме от мисълта, че пушенето е полезно. Разбира се, че е вредно. Като всеки порок обаче това е привилегия на възрастните. А те на свой ред би трябвало да имат глави на раменете си и само да преценяват да посягат ли към цигарите и алкохола или да се посветят на здравословния начин на живот. СЗО на свой ред би трябвало далеч повече да се загрижи за истинския убиец на човека - глада, който убива далеч по-бързо от тютюна. Антитютюневите кампании обаче засенчват неотложните проблеми, с които се сблъскват хората днес. Нещо повече - те подкопават финансовите ресурси, необходими за борбата с тях. Лошите условия на живот, гладът и недохранването влияят на хората в света всеки ден и са среда за развитие на много вирусни, бактериални и паразитни болести, които причиняват смъртта на милиони. Тези болести могат да обуздани не от нови скъпи фармацевтични лекарства, но от пренасочване на финансови ресурси от фармацевтичните мултинационални компании към подобряване на условията на живот, достъпа до чиста вода, пълноценна храна и добавки, образование и прилагане на други прости, природни и рентабилни мерки.
Днес 1 на всеки 7 души по света заспива гладен. Броят на гладните хора надхвърля един милиард! 10 милиона деца по света умират всяка година от недохранване и заболявания, причинени от липсата на чиста вода и елементарни санитарно-битови условия. Ако не се вземат спешни мерки, светът ще бъде изправен пред реалната опасност от глад. Знаем, че през следващите 20 години световното население ще се увеличи до около 8,3 млрд. души, че урбанизацията ще бъде водеща тенденция и 65-70% от населението ще живеят в градове дотогава. Знаем, че светът става по-богат и търсенето за основните стоки - храна, вода и енергия ще расте с увеличаването на богатството, успоредно с населението. Имаме около 20 години, за да доставим около 40% повече храна, 30% повече прясна вода и 50% повече енергия. Не можем обаче да чакаме 20 години, или дори 10 години, твърдят експертите.
Ето това вече е спешно, но май няма особено много желаещи да се справят с тези проблеми. Може би защото финансовите печалби някак си тук не се виждат. Къде-къде по-лесно е да се опълчиш срещу пушачите. Или "да спретнеш" една епидемия, заплашваща да се превърне в пандемия (спомнете си свинския грип и чудодейното лекарство "Тамифлу", натоварило бюджетите на не една държавна хазна). Ето и сега се зададе новата заплаха за човечеството - нов коронавирус, който убива безмилостно. Дали пък фармацевтичните гиганти не са закъсали за пари?

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ