30 Април 2024вторник16:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Младежката безработица в Европа - тотален бич

Около 5,5 млн. младежи в ЕС са без работа - това означава, че 1/5 от хората на възраст под 25 години са без препитание

/ брой: 139

visibility 21

Кристиела Симеонова


Скокът на младежката безработица е може би най-тежкото последствие от икономическия спад в еврозоната и от кампанията й за затягане на коланите заради дълговата криза. Безработицата в Испания за хората на възраст от 16 до 24 години приближава 50-процентния праг, в Гърция той е 48%, в Португалия и Италия - 30 на сто. Според данните на Евростат през април безработните младежи до 25 г. са се увеличили с 268 хиляди до 5,462 млн. души, от които 3,358 млн. са граждани на държавите от еврозоната. В сравнение с година по-рано, броят им се е увеличил с 268 хил. в целия ЕС и с 214 хил. в страните от валутния съюз. Равнището на младежката безработица у нас през април е било 32,3% при средно за ЕС 22,4%, а за еврозоната - 22,2 на сто. От Европейската комисия разпространиха коментар на данните на Евростат, в който се казва, че тя е "обезпокоена от повишаващото се равнище на безработицата в Европейския съюз".
Икономическите данни, които показват, че голяма част от Европа е в стагнация, не дават почти никакви надежди на младите за намиране на работа в близко бъдеще. Експертите твърдят, че без стратегическо партньорство между държавата и частния сектор, който обучава онези, които искат да усвоят професия, младежката безработица в много страни ще остане висока дори след възстановяването на икономиката.
Вероятността да останат без работа за младите хора е два пъти по-голяма, отколкото за възрастните. Доста нелогично, но факт! Тенденцията към по-добър живот за всяко следващо поколение, която би трябвало да следват всички общества, се промени в последните няколко години и младото поколение става все по-скептично и не вижда възможност за реализация и по-добър живот. А положение, при което бъдещето на Европа няма почти никаква перспектива пред себе си, е крайно неприемливо! Понастоящем 7,5 млн. души на възраст между 15 и 24 години нито работят, нито учат или се обучават. Тъжна статистика! На какво се дължи това? На обезверяване. В един момент, когато за младите няма никаква перспектива, те просто загубват позитивното си отношение към живота и се примиряват с факта, че не могат да си намерят работа. И това е напълно естествено - след като всяка сутрин се събуждаш с горчивата мисъл, че нямаш работа, в продължение на месеци безрезултатно си изпращал CV-то си, накрая губиш стимул и надежда! Липсата на възможности и неудовлетвореността подхранват нарастващото отчуждение и гнева сред младите хора в цяла Европа, а враждебността заплашва да отрови стремежите на едно поколение!

Как да се справим с проблема

В края на 2011 г. Европейската комисия прие инициатива, насочена към проблема с младежката безработица - "Възможности за младите". Комисията настоя държавите-членки, представителите на трудещите се и икономическият сектор да обединят усилията си и да предприемат решителни действия за справяне с този проблем - да предотвратят преждевременното напускане на училище, да подпомагат младежите да придобият подходящи за пазара на труда умения, да осигуряват трудов стаж и обучение на работното място и да помагат на младите да намерят подходящо първо работно място. Комисията настойчиво прикани държавите да използват по-активно Европейския социален фонд, от който 30 млрд. евро все още не са разпределени по проекти. Според комисаря на ЕС по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор сегашното равнище на безработицата сред младите хора струва на обществото 2 млрд. евро седмично. На неофициалното заседание на Европейския съвет от 30 януари 2012 г. като елемент от своята инициатива "Възможности за младежта" ЕК призова държавите-членки да разработят и приложат всеобхватни инициативи, насочени към заетостта, образованието и уменията на младежта, както и да съставят планове за младежка заетост в рамките на своите програми за реформа. Комисията предложи също така пилотно действие, което да помогне на осемте държави-членки с най-високи равнища на младежка безработица да пренасочат част от средствата, които са им отпуснати по линия на структурните фондове на ЕС, с цел справяне с младежката безработица.
Пилотното действие се съсредоточи върху осемте държави-членки с равнище на младежката безработица от 30% или повече към края на 2011 г.: Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Португалия, Словакия и Испания. По тази инициатива до момента бяха набелязани средства на ЕС в размер на около 7,3 млрд. евро, като се очаква ползи да извлекат най-малко 460 000 младежи и 56 000 малки и средни предприятия (МСП). Резултатите от тези 8 "пилотни действия" показват, че при наличие на политическа воля и административна подкрепа на национално равнище съществуват начини за насочване на средствата на ЕС към подпомагането на заетостта сред младежите.

Как стои въпросът в света

Международната организация на труда предупреждава, че над 6 млн. млади хора са се обезверили и вече дори не си търсят работа. Почти 13% от младите хора по света са без работа и тяхното положение е малко вероятно да се подобри през следващите 4 години, се посочва в доклад на Международната организация на труда (МОТ), цитиран от БиБиСи.
Много висококвалифицирани млади хора са принудени да работят временна или неквалифицирана работа, се изтъква в доклада. МОТ настоява правителствата по света да превърнат създаването на нови работни места в свой основен приоритет.

Къде сме ние

Младежката безработица в България непрекъснато се увеличава, като от 12% в края на 2008 г. днес тя е достигнала около 30 на сто. Това е глобален и национален проблем. Според някои проучвания младите хора в страната, които желаят да сбъднат своите мечти в чужбина, са 300 000. А това е страшно! Тогава какво ни очаква след 15-20 години?
Президентът на ПЕС и лидер на БСП Сергей Станишев споделя тревогата на европейските социалисти, че младежката безработица е един от най-тежките проблеми в еврозоната. Според него дясната политика свежда икономическата политика само до "затягане на коланите". Тя обаче води Европа до задънена улица, а проблемите остават нерешени и много остри. Станишев твърди, че "една от важните политически мерки е кампанията срещу младежката безработица, защото тя се превръща в тотален бич за всички страни". "Безработицата е безпрецедентна. 25 млн. души в ЕС са без работа, в това число близо 5 млн. млади хора. Има много проблеми, свързани с последиците от тази криза. Това, което ни обединява, е алтернативен подход за излизане от кризата, защото само инвестиции могат да доведат път на Европа извън тази криза, да разкъсаме този порочен кръг", призовава лидерът. Две са ключовите предложения на ПЕС за преодоляване на младежката безработица. Едното от тях е 10 млрд. евро от наличните 20 млрд. евро в Европейския социален фонд (недоговорени до 2013 г. във финансовата рамка) да бъдат насочени към програмите за младежка заетост. Второто е в европейското законодателство да бъде записано, че всеки млад човек, след като завърши образованието си, ще получи работа, субсидирана от държавата.
На среща, организирана от групата на социалистите и демократите в Европейския парламент в Брюксел през юни т. г. бе приет призив срещу младежката безработица в ЕС. ПЕС и социалистите в ЕП действат, като предлагат инициативата "Младежка гаранция", с която се цели да бъде върната надеждата на младото поколение в Европа. "Младежката гаранция" предвижда обучение и преквалификация на младежите, както и помощ в случай, че повече от 4 месеца след дипломирането си младите хора са без работа. ПЕС настояват за конкретни действия от европейските институции и от националните правителства: "Само тази година бе осигурен един трилион евро в помощ на банките, а ние искаме 10 млрд. евро от Европейския социален фонд, които не са изразходвани, да бъдат насочени за справяне с проблема от младежката безработица". Според изчисленията на Сергей Станишев тя нанася на ЕС щети в размер на 100 млрд. евро. Следователно за съюза ще е много по-евтино, ако се изработи ефективна работеща система за борба с проблема. На форума младежи от цяла Европа споделиха горчивия си опит в безрезултатното търсене на работа, въпреки високата си квалификация, включително повече от една магистърска степен и владеенето на няколко езика. Бъдещето на целия европейски проект се подкопава от нивата на безработица при младежите - близо една четвърт, заяви Станишев на срещата. По думите му младото поколение, бъдещето на Европа, се е обезверило и не вижда никаква перспектива. Той даде пример със себе си, посочвайки, че е бил безработен 2 г. въпреки образованието си, което го е накарало да се съмнява в качествата си. Всеки млад безработен си задава същите въпроси, добави Станишев.

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 330

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 299

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 262

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 244

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ