Миньорите на протест, спасяват "Марица Изток" - ГАЛЕРИЯ
Пореден протест срещу политиката на правителството имаше днес в центъра на столицата. Този път бяха миньорите. Близо 400 души, повечето от мини "Марица Изток" направиха шествие от пл. "Ал. Батенберг" до Министерството на енергетиката и поискаха по-високи цени на въглищата.
„Тук сме, защото искаме увеличаване цената на въглищата и да защитим „Марица Изток”, за да продължи да съществува предприятието”, казва Иван Манев, който работи в мините.
В момента предприятието осигурява 40% от енергетиката на страната. Липсата на гарант за съществуването му обаче може да доведе до риск за сигурността на Българи, което не трябва да се допуска, категоричен бе председателят на миньорската федерация към КТ "Подкрепа" Владимир Топалов.
Исканията на миньорите са тон въглища да струва 18,50 лева, а не както сега - 17,50 лв. Само за сравнение един тон пясък, който е от реката, струва 22 лева, уточни Топалов. Той отхвърли твърденията на енергийния министър, че ако цената се повиши, това ще повлече след себе си и увеличение в цените на тока. Към този момент нищо не налага това, категоричен бе синдикалистът.
Той обърна сериозно внимание и на новите стандарти по, които ще трябва да работят централите от 2020 година. Според него те ще доведат до масов фалит на въгледобивните предприятия, защото няма да могат да отговорят на тях. Затова иска те да бъдат преразгледани и направени според спецификите на всяка държава.
На протеста бе и президентът на "Подкрепа" Димитър Манолов. Проблемът е много сериозен. Мини „Марица Изток” продава въглища около себестойността си, малко отгоре, малко отдолу и по този начин субсидират енергетиката така да се каже по веригата нататък. Проблемът би бил по-малък ако балансите излизаха. Но те не излизат, защото в мини „Марица Изток” се работи с изключително остаряла техника, в много лоши условия на труд, каза Манолов.
Според него държавата трябва спешно да се намеси и да субсидира работата на въгледобивните предприятия, за да не се допуска колапс в енергетиката.
Снимки Емилия Костадинова
Миньорите бяха категорични, че не искат да се ликвидира добивът на въглища и произвеждащата се от него електроенергия.
Ако в крайна сметка се стигне до ликвидиране на въгледобива у нас, по този начин инвеститорите ще се откажат от целия бранш и това ще е в пряко нарушение на инвестиционната програма, обясни Манолов.