Минният бранш иска глас при даването на концесии
/ брой: 73
Българската минно-геоложка камара (БМГК) настоява мините и находищата да бъдат отдавани на концесия след одобряването не само от държавата, но и от камарата. Това заяви вчера на пресконференция изпълнителният директор на организацията Иван Андреев. Той обяви, че има създаден канал в "Ютюб", в който ще бъдат излъчвани видеоклипове, за разобличаване на митовете и невярната информация за минния сектор у нас. Клиповете ще показват развитието на населените места в близост до мини. Той допълни, че за последните 15 г. инвестициите на компаниите, заети в минната индустрия, са за над 4 млрд. лева. В минното дело са заети пряко над 23 хил. души, косвено още 120 хиляди, а секторът формира около 5 на сто от БВП на страната, каза още Андреев.
Мините в България са модернизирани и почти напълно автоматизирани, като управлението на машините на 500 м дълбочина се извършва от повърхността на земята, добави още той. Има обаче и мини като "Оброчище", където няма нищо друго освен една бариера, а управлението е лошо, въпреки че това е най-богатата манганова мина в Европа и четвъртата по залежи в света, каза още Иван Андреев. Той е категоричен, че държавата трябва да отнеме концесията от сегашния й собственик и да потърси добър инвеститор.
Добивът на полезни изкопаеми ще нарасне с 5% през тази година
Добивът на метални руди и на неметалните полезни изкопаеми ще се покачи с 5 на сто през тази година в сравнение с миналата, прогнозира вчера Андреев. Според него цената на медта ще се покачи рязко, тя се влияела от политическите събития в Китай и Америка, които са нестабилни. В момента тон мед струва 5200-5300 долара. Очакваме тя да се повиши рязко, особено след последните намерения на Тръмп да атакува държавите от Близкия изток, коментира още Иван Андреев.