18 Май 2024събота00:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

МГУ получи отличен

Седем руски вуза за първи път влязоха в Топ 100 на рейтинга на страните от БРИКС

/ брой: 295

visibility 1459

Ирина Ивойлова

Седем руски вуза за първи път влязоха в първата стотица на вузовете от страните на БРИКС в рейтинга "Times Higher Education BRICS & Emerging Economies Rankings". В този рейтинг МГУ (Московският държавен университет - бел. прев.) се изкачи на пето място. Освен него в листата са също така МИФИ, Новосибирският държавен университет, МФТИ, СПбГУ, Уфимският държавен авиационен технически университет, МГТУ "Бауман". Как да заемат руските университети водещи позиции в рейтингите? Кога ще бъде създаден международен рейтинг на вузове с щабквартира в Русия? По какви критерии трябва да се оценяват университетите? За това пред "Российская газета" разказва ректорът на МГУ Виктор Садовничи.

- Виктор Антонович, МГУ се изкачи едновременно с пет позиции. Какви успехи са позволили да се случи това?
- Рейтингите са винаги нещо полезно и приятно, но важното в живота на университета все пак е качеството на образованието. Рейтингът е начин за измерване на едни или други успехи с помощта на определени показатели. При това обаче трябва да се разбира, че животът на университета е по-богат от който и да било рейтинг и те в никакъв случай не трябва да се използват за приемането на управленско-репресивни мерки.
Сега по отношение на рейтинга на БРИКС. Ние бележим чувствителен ръст по всички критерии: по "наука и изследвания", "цитираност", "международна дейност", "иновации".
Рейтингът на БРИКС и страните с развиващи се икономики сравнява университети с подобни идеи, бих казал дори така: той сравнява сравнимото. Не всички знаят, че в САЩ има три големи групи университети: научно-изследователски, университети, които са по средата, и регионални. И в САЩ никой тези три групи университети не ги сравнява. За всяка има свои подходи и критерии. С рейтинга на БРИКС компанията "Times Higher Education" също върви по този път.
- Имат ли нашите вузове шанс да влязат в Шанхайския рейтинг?
- Засега в Шанхайския рейтинг в Топ 100 влиза само Московският университет. Ние сме в рейтинга и по общи показатели, и по отделни дисциплини. В Шанхайския рейтинг важното е да имаш преподаватели, сътрудници или абсолвенти - Нобелови лауреати, лауреати на медала Филдс и висока цитираност в научни списания.
- А какви са ви прогнозите по международния рейтинг QS?
- Този рейтинг е най-известен в Русия. В общия рейтинг QS ние сега сме на 114-о място, през тази година се изкачихме с 6 позиции. В рейтинга QS голямо значение имат мнението на експертите и цитираност. За съжаление, не всички руски експерти, на които им изпращат писма, отговарят. Знам такива случаи.
В QS има наши вузове и броят им постепенно се увеличава. Бих искал да обърна внимание на рейтинга на вузове, който прави Саудитска Арабия. Той най-пълно според мен измерва успехите на университетите. МГУ там е на 48-о място, а по качество на образованието в този рейтинг ние сме на 14-о.
- Тези дни президентът поръча на правителството да започне работа по създаването на национален рейтинг на вузовете. Кога може да се появи той?
- Такова предложение прозвуча в моя доклад на Конгреса на ректорите, на който присъстваше президентът. Смятам, че този рейтинг ще допълва другите международни рейтинги и в него задължително ще участват чужди университети.
Как да се организира такъв рейтинг с щабквартира в Русия? Ние вече имаме два национални рейтинга. За основа може да се вземе една от групите разработчици или да се обединят усилията на двата екипа. Може да се създаде трета група с участието например на медия, това може да е "Российская газета" или друго издание. Важното е разработчиците на новия рейтинг по никакъв начин да не са свързани с университети. Предложенията по създаването на рейтинг трябва да бъдат представени до 1 юни 2015 година, така че време засега има.
- По какви критерии би могъл той да оценява вузовете?
- Първият, разбира се, е качеството на образованието: търсене, трудоустрояване, успешна кариера, дял на научните изследвания в учебния процес, конкурс при постъпване в университета. Към качеството на образованието бих причислил търсенето на наши специалисти в чуждестранни лаборатории, покани за четене на лекции. Могат да се взимат предвид престижни награди. Сега се отчитат само две награди - Нобеловата и Филдс. В същото време съществуват близо стотина престижни и значими награди.
- Все пак наградите се отчитат в рейтингите. А какво принципно ново може да има в нашия нов рейтинг?
- Бих предложил да се взима под внимание социалната функция на университета, широчината на представените хуманитарни науки. Тук влиза изучаването на редки култури, езици, истории, наличието на музеи, с други думи - всичко, което представлява пласт от културата на народа.
Защо да не се има предвид в рейтинга това, че университетът има например антропологичен музей, какъвто няма никъде другаде по света? Знам малки вузове в регионите, които пазят древни ръкописи. Тези вузове са пазители на културата, езика, историята. Съществуват университети, които се занимават само с високи технологии, а има вузове, които са не толкова забележима на този фон. Това обаче не винаги означава, че те са по-лоши.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ