26 Април 2024петък20:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Метамизол содиум - ползи и вреди

/ брой: 71

автор:Дума

visibility 16557

Когато през 1920 г. е синтезиран метамизол содиумът от германския химик Лудвиг Кнор, изпитванията показали, че веществото потиска центровете на болката и облекчава страданията на пациентите. Така под различни търговски наименования (у най-известното е аналгин) метамизолът живее на фармацевтичния пазар вече 92 години. Това е аналгетично средство от групата на неопиатите и едновременно с това има температуропонижаващо действие. Редица проучвания показват, че действието му, както и на останалите болкоуспокояващи препарати, е симптоматично, а не лекува. Затова независимо дали се приема за глава, зъб или корем, на практика само се отлага във времето или се замаскират проблемите, защото причината за повторната поява на болката продължава да съществува и по-късно тя се появява с по-голяма сила. Например ако главоболието е предизвикано от повишено кръвно налягане, аналгинът не помага, а големи дози от него дори вредят. Някои сравняват "лечението" с метамизол содиум със средновековната практика да бъде убиван вестоносецът на лошата вест, но това не прави вестта по-добра.
Като всяко лекарство аналгинът има много странични ефекти.
Най-коварният страничен ефект на аналгина е намаляването на производството на бели кръвни телца - пазачите на организма от вируси и бактерии, твърдят учени. Според други проучвания приемът на аналгин пряко повлиява на дейността на костния мозък и оказва възпиращ ефект върху интензивността, с която се образуват новите кръвни клетки.
Според изследване, проведено от американски учени, всекидневният прием на 5 таблетки аналгин само за период от един месец изменя драстично състава на кръвта. Това от своя страна оказва неблагоприятно въздействие на всички органи и системи в човешкото тяло.
Други проучвания показват, че той е и най-честата причина за алергия към лекарствата. От нея може да се стигне до анафилактичен шок. По тези причини лекарството е забранено от 1974 до 1995 г. в Швеция, а през 1999 г. забраната е възстановена. В САЩ препаратът е забранен от 1977 г., а след това и във Великобритания, Австралия, Япония, част от Европейския съюз и в още близо 30 държави по света. В Аржентина, Германия, Унгария, Португалия, Италия и Испания се продава само с рецепта.
Заради твърдението, че лекарството понижава броя на левкоцитите в кръвта под 500, неотдавна бяха представени резултати от мащабно проучване, обхванало 22 млн. души. Оказва се, че има страни, като Германия, Испания, Италия, където рискът това да се случи е по-висок - 18 на 10 000 души, но в България, Унгария и Полша рискът е по-нисък - едва 1,4 на 10 хил. В Германия например има записани 6 пъти повече алергии от аналгин, отколкото у нас.
Световната здравна организация отдавна е направила своите категорични препоръки по отношение на аналгина: неговото използване трябва да бъде максимално ограничено.
В Албания лекарството се продава под името аналгина, в Аржентина, Италия, Венецуела и Бразилия - новалгина, в Китай - аннайджин и пр.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ