02 Май 2026събота05:17 ч.

Меркел: Рано ви е за Шенген

автор:Дума

visibility 2458

България полага усилия в подготовката си за Шенген, но все още не е готова да се присъедини. Това стана ясно от думите на германския канцлер Ангела Меркел, която пристигна днес на посещение в София. Виждаме какви усилия полагате и ви подкрепяме. Не мога да кажа конкретна дата за присъединяване на страната в Шенген, заяви Меркел на съвместна пресконференция с премиера Бойко Борисов.

В скоро време постепенно и поетапно в България ще започнат да се въвеждат правилата на шенгенското пространство, обясни тя. По думите й на първо място тези правила ще влязат в сила по летищата. Въпреки ангажимента това да стане скоро, канцлерът отказа да се ангажира с конкретна дата.
Канцлерът коментира и възможността София да стане домакин на среща ЕК-Турция, но не потвърди категорично, че това ще се случи. По думите й България може да направи много за своите добросъседски отношения. Държавите от Западните Балкани трябва да станат част от ЕС, но преди това трябва да изпълнят необходимите критерии, смята Меркел.
Очакваме много от българското председателство, коментира още канцлерът на Германия. Тя добави, че двамата с Бойко Борисов са обсъждали най-вече темата за Западните Балкани и за това как България може да е посредник между региона и ЕС. Благодарим на България за това как тя пази нашата обща граница, особено българо-турската, каза Меркел, цитирана от БГНЕС.
 

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 5293

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 5622

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 5367

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 1598

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 6075

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 1729

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 1920

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ